Excel pratik bilgiler ve videolar

İleri derecede excel kullabilmek için mühendis olmak veya ileri seviye excel kurslarına gitmek şart değil aksine excel pratik bilgiler videoları ve internette edinebileceğiniz dökümanlar ile çok rahat ileri seviyede excel kullanabilirsiniz. Herşeyden önce iyi bir araştırmacı ruhuna sahip olmanız gerekir. Böylece aslında hiç de zor olmayan excel pratik bilgiler deryasına atılabilirsiniz.

Excel Pratik Bilgiler ve Videoları Hem Sitemizden Hem de Youtube Kanalımızdan Takip Edebilirsiniz.

Excel kullanışlı bilgiler hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayın.

Excel aslında iki faklı ileri seviye olarak adlandırılabilir. Biri kodlama sistemini kullanılan ileri seviye ki bu özelliğini çoğu kişi bilmez ve bilmeyen kişilerin bildiğinden daha ileri bir seviyedir. Diğeri ise kodlama kullanmadan sadece excel hazır formüllerini kullanarak belirlenen ileri seviye. Excel’de kodlama işine girdiğinizde göreceksiniz ki aslında Excel uçsuz bucaksız bir derya. Ancak, tabiki herkes kodlama bilmek zorunda değil ve excel programı geliştiricileri de bunu düşünerek sizleri kodlama aşamasına sokmadan sıklıkla kullanılan komutları hazır formül haline getirmiş ve excel pratik bilgiler oluşmuş.

excel pratik bilgiler ve videolar

Başlıca excel pratik bilgiler nelerdir, excelde neler yapılabilir, hangi özellikler işinize çok yarar kısaca değinelim.

Öncelikli olarak DÜŞEYARA komutu size tablolar içerisinden verilerinizi açılır kutu yardımı ile alarak tabloda karşılığında bulunan veriyi istediğiniz bir yere sonuç olarak yazdırmanıza yarar. Bu komut için excel düşeyara komutu adlı başlığımızda eğitim videosunu bulabilirsiniz.

Bu videoyu izlerken excelde açılır kutu nasıl yapılır diye bir soru aklınıza takılabilir. Takılmasın. Onu da excel açılır kutu başlıklı yazımızda bulunan eğitim videosunda bulabilirsiniz.

Bonus excel pratik bilgiler olarak excel yararlı bilgiler adlı yazımızda da işinize yarayabilecek bir çok özellik bulunmakta ve sitemizi inceleyerek başka excel eğitim videolarına da ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. deniz dedi ki:

  merhaba ben inşaat müh 3. sınıftayım merak ettiğim şantiye ve gerek betonarme gerek çelik yapılarda excelin hangi komtlarını kullanıyoruz? excel pratik komutlar varmıdır peki yoksa dataların hepsini girmek zorundamıyız? ve excel iş ,fiyat analizi falan yapıyormu
  ve son olarak ms project ve primevera kullanımı kolaymıdır şimdiden öğrenebilirmiyim ? saygılarımla

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Excel’i hayatınızın her alanında kullanmanız mümkün. Okul ödevlerinden tutun, kendi gelir-gider ekonomi durumunuzun takibine kadar herşey iki üç komutla yapılabilir. İş hayatınızda bu veya şu komutu kullanacaksınız diyemem ama çelik yapılar ile ilgili bu videoda hemen hemen her projede kullanılan bir hesabı excelin 4-5 komutu ile otomatik hesaplayabilir duruma geliyoruz. Exceli tamamıyla öğrenmeye gerek yok, ihtiyacınızı karşılayacak kadar öğrenmeniz yeterli.

   Ms Project ve Primevera planlama ve iş yönetimi programları olduğundan kullanımı çok da zor olmayan programlardır. Aslında excelin belli bir ihtiyaca yönelik geliştirilmiş versiyonları bile diyebiliriz.

   Saygılar, derslerinizde başarılar.

   • deniz dedi ki:

    peki kendime gerekli bu excel kullanımını nerde bulabilrim bende excelin çeşitli eğitim videoları var yeterlimidir sizce birde sap2000 de öğrenmeye çalışıyorum fakat izlediğim bazı eğitim videoları çok karışık geldi tecrübenize dayanarak sap2000 de inşaat müh lazım olan nelerdir ve öğrenmesi kolaymıdır.teşekkürler

    • admin dedi ki:

     Excel muhasebecilerden mühendislere kadar bir çok alanda kullanılmakta. Dolayısıyla eğitim videolarınızın mühendislere yönelik olmasında fayda var. Biz sitemizde bu tarz videoları yayınlıyoruz (Excel Eğitim Videoları). Her hangi bir matematik hesabını excelde açıp programlayabilirsiniz. Öncelikli olarak formül yazmayı öğrenerek başlayabilirsiniz. Mesela betonarme derslerinde gördüğünüz donatı alanı hesaplama formüllerini excelde uygulamaya çalışın. Çok faydasını göreceksiniz.

     Sap2000 ise inşaat mühendislerinin temel olarak bilmesi gereken programdır. Yapı statiğinde gördüğünüz her türlü hesabı sap2000 ile kolayca uygulayabilirsiniz (SAP2000 Eğitim). Şu an için sitemizde Türkçe eğitim videosu yok ancak zamanla yayımlayacağız. SAP2000’de ne var ne yok öğrenmenizde fayda var ve SAP2000 en iyi aktif olarak iş hayatında kullanan birinin yanında stajyer veya çalışan olarak başlayarak öğrenilir ancak kurslar da temel eğitimi verebilmekteler. İyi bir SAP2000 kullanımı sizi iş hayatınızda her zaman bir adım önde tutacaktır çünkü SAP2000, STA4CAD veya ideCAD gibi tasarım programı değil analiz programıdır. Yapı statiği derslerinde gördüğünüz ufak sistemleri SAP2000’de uygulayarak basit başlangıçlar yapabilirsiniz. Kullanımı başta karışık ve zor gelebilir ancak zamanla işin mantığını kavradığınızda zevkli hale gelecek ve mühendisliğinizi hissettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.