Excel’de Çok Kullanışlı 15 Kısayol (Pratik)

Excel bizim işlerimizi hızlandırabilmemiz için var. Neredeyse bütün hesaplamalarımızı, iş planlarımızı, toplantı notlarımızı ve bunun gibi birçok şeyi Excel’de yapabiliyoruz. O zaman programı neden daha fazla hızlandırmayalım. Tam bu noktada excel kısayollar devreye giriyor.

excel faydalı kullanışlı 15 kısayol

Sizi Uçuşa Geçirecek Excel’de Birbirinden Faydalı 15 Kısayol

Not: + (artı) sembolü kendisinden önceki ve sonraki tuşlara beraber basacağınız anlamına gelir. İlave olarak + tuşuna basmayınız.

 1. CTRL + ; ( Klavyesine göre CTRL + Shift + , ) : Bugünün tarihini ekleme. Mutlaka dosyalarınıza o günün tarihini eklemek istiyorsunuzdur. Peki bugün ayın kaçıydı, hangi aydaydık, hangi yıldaydık gibi derin düşüncelere dalmadan bu kısayol ile tek hamlede o günün tarihini hücrenize ekleyebilirsiniz.
 2. CTRL + 1 : Seçili hücrenin biçimlendirmesini açma. Üst menüde Giriş sekmesinde butonu bulunan hücre biçimlendirmesi her zaman açık olmayabilir. Farklı bir sekmede de olabilirsiniz. Dolayısıyla seçtiğiniz hücrenin biçimlendirmesine ulaşmak için hızlıca bu kısayolu kullanabilirsiniz.
 3. CTRL + : ( Klavyesine göre CTRL + Shift + . ) : Şuanki saati ekleme. Tıpkı 1. maddedeki tarihi ekler gibi bilgisayarının o andaki saatini hücreye yazdıracak olan kısayoldur.
 4. F4 : Son hareketi tekrarlama. Mesela bir hücrenin kenarından tuttunuz ve aşağıya sürükleyerek hücre formülünü alt hücrelere de taşıdınız. Ancak yanlışlıkla 1 hücre eksik taşıdınız. Şimdi tekrar bir üstteki hücreyi seçip, köşesinden tutup 1 hücre veya 2 hücre aşağı çekmeniz gerekiyor. Hayır, yalnızca son hücreyi seçip F4 tuşuna basarsanız hiçbir sürükleme işlemi yapmadan son işlemi tekrarlatabilirsiniz. Bu yana kaydırma ve diğer işlemlerde de geçerlidir.
 5. Shift + F2 : Açıklama ekle veya açıklamayı düzenle. Hücrelere açıklama eklemek için onu seçip, sağ tıklayıp açıklama ekle seçeneğini veya eklenmiş açıklamayı düzenlemek için de aynı işlemleri yapıp açıklamayı düzenle seçeneğini seçiyorduk. Bu işimizi çok uzatıyor. Bize bu kısayol lazım.
 6. ALT + Aşağı Yön Tuşu : Otomatik tamamlama seçeneklerinin tümünü listeleme. Mesela elinizde 1000 kişilik bir isim listesi var, ya da malzeme listesi. Ne olduğu önemli değil. Yeni hücreye sadece baş harfini girdikten sonra bu kısayolu tuşlarsanız size açılır menü olarak önerilen ve o harf ile başlayan kelimeleri gösterir. Bunu birden fazla harf kullanarak da yapabilirsiniz.
 7. ALT + Enter : Hücre içerisinde alt satıra geçme. Bu kısayol sayfa düzenlemelerinizi yaparken en can alıcı kısayoldur. Çoğu kişi kara kara düşünür hücrede nasıl alt satıra geçicem diye, kimisi de metni kaydır diyerek boşluk tuşuna yüklenir. Ancak bunlar sayfanızı sonradan düzenlemek istediğinizde başınıza işler açar. En iyisi gelin bu kısayolu kullanın.
 8. Shift + F11 : Yeni sayfa oluşturma. Aslında yeni versiyonlarda bu mouse ile tek tuşa kadar indirgenmiştir ancak bazı versiyonlarda hala sağ tıklayıp yeni sayfa ekle seçenekleri bulunabilir.
 9. F2 : Seçili hücreyi düzenleme. Bir hücreyi düzenlemek için üzerine gelip çift tıklamak gerekir. Bu çift tıklama işi bazı durumlarda eziyete dönüşebilir. Tek bir tuş yardımıyla, yazı imleci hücrenin sonuna gelecek şekilde hücre düzenlemesine girebilirsiniz.
 10. Ctrl + 9 : Seçili hücrelerin sıralarını gizleme.  1 veya 1’den çok sıra silinmesin ama gözüme de gözükmesin mi diyorsunuz? O zaman hemen o sıralara ait birkaç hücre seçin ve bu kısayolu uygulayın. Daha sonradan satır numarası olan kısımdan geri getirebilirsiniz.
 11. Ctrl + 0 : Seçili hücrelerin sütunlarını gizleme.  Tıpkı satırlarda olduğu gibi sütunlarda da bu kısayol tuşları yardımıyla sütunları silmeden gizleyebilirsiniz.
 12. F9 : Sayfadaki formülleri yeniden hesaplama. Bu kısayol aslında bir nevi sayfa yenileme tuşu gibidir. Sayfanızdaki formülleri yeniden hesaplar. Değişken değerlere sahip bir formülünüz yoksa farkı göremezsiniz ancak rastgele değerler içeren formülleriniz varsa kısayolu kullanarak farkı görebilirsiniz.
 13. CTRL + Shift + 4 : Seçili hücredeki sayıya hızlıca para birimi ekleme. Etkin olarak kullandığınız para birimini seçtiğiniz hücredeki sayılara hızlı bir biçimde eklemenize olanak tanır.
 14. CTRL + Shift + 2 : Bir üstteki hücrenin formülünü ya da değerini kopyalarHızlı formüller oluşturmada işinizi kolaylaştırabilir.
 15. CTRL + Shift + 1 : Seçili hücrelerdeki sayıları para değeri yazılışına döndürürÖrnek olarak 123456789 sayısını 123.456.789,00 şeklinde yazar.

Excel Klavye Kısayol Tuşlarını Anlattığımız Pratik Eğitim Videosunda Detaylı Olarak Görebilirsiniz

Daha önce de pratik excel kısayollarından CTRL tuşuna basılı tutarak sayfa kopyalama yöntemini görmüştük. Bu ve bunun gibi daha birçok excel pratik teknikleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Sizin de paylaşmak istediğiniz kısayollar ve teknikler varsa bizimle aşağıdaki yorum yazma kısmından paylaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

23 Cevaplar

 1. karanfil dedi ki:

  ben excell’i düz olarak kullanıyordum ve bu da zamanımı alıyordu sayenizde bu kısa yol tuşları ile çalışmamı kolaylaştırmaya başladı çok teşekkürler bu güzel bilgiler için

 2. eneskamis dedi ki:

  Excel hala daha çok kullanılan ofis programlarından birisi ve bahsettiğiniz kısayollarda çok güzel gerçekten.

 3. Sener dedi ki:

  Exelden kisayollardan hic anlamiyodum. Yaptiklarimj geri alabilmek icin bile epey ugrasiveren biriyim😀😀 bu kisayollsr tam bana gore .

 4. güzin dedi ki:

  Uzun zamandan beri bilgisayar kullanırım ama bu pratik yolları daha yeni öğrendim desem yalan olmaz.

 5. Burak dedi ki:

  Microsoft Office programlarını aktif olarak kullanıyorum gerçekten bu kısayolların olması büyük kolaylık sağlıyor. Kullana kullana artık elinizde alışıyor.

 6. Tarık dedi ki:

  Excel kullanan biri olarak bu yazı çok işime yarayacak çok teşekkür ederim

 7. şermin dedi ki:

  Önceleri pek bu kısa yolları bilmezdim şimdi azda olsa öğrenmeyen çalışıyorum kısayollar her zaman insana zaman kazandırır.

 8. anıl dedi ki:

  excelin hayatımda yeri büyük bu sebepten bu yazı tam ihtiyaçlarımı karşılayan bir yazı oldu

 9. nefise dedi ki:

  İnternet kullanıcısı yani özellikle bu prgramı kullananların bilmesi gereken mutlaka bilinmesi gerekir yoksa olmaz.

 10. elif dedi ki:

  excell bilgisayar yaşantımızda olmazsa olmazlarda biridir. çünkü iş hayatımızda tüm datamızı ve tablolarımızı bu program sayesinde kullanıyoruz. ancak ben çoğu kısa yol tuşlarını bilmiyordum. şimdi öğrenmiş oldum

 11. selin dedi ki:

  excell gerçekten çok kapsamlı bir yazılım bu programı tam anlamıyla bilmek sanki imkansız gibi herşeyi yapabiliyoruz. kısa yol tuşlarını bile tam anlamak bilmek gerekir

 12. veysi dedi ki:

  excel ofis ve iş yerinde sürekli kullandığım bir program bu kısayollar çok işime yarıyacak

 13. Nil dedi ki:

  Exel kullanmak benim icin cok zor. Ancak ogrenmem gerekli. Pratik yerine ilk olarak okuyarak teoride ogrenmeye karar verdim. İlk olarak sitenize geldim. Kisayollar cok isime yarayacsk

 14. Arda dedi ki:

  Microsoft Office İş Uygulamaları gerçekten süper işe yarayan programlar. Excel’de birçok işlem yapılabiliyor o yüzden başta biraz karışık gelebilir öğrendikçe işler kolaylaşıyor.

 15. Serdar dedi ki:

  Excel’e yeni başlayanlar arkadaşların mutlaka bakıp öğrenmesi gerekiyor. Gerçekten bu programı aktif kullanıyorsanız bu kısayollar çok işe yarıyor.

 16. Ferhat dedi ki:

  Ellerinizie sağlık. Gerçekten güzel kısa yollar. Excell kullanan birisi olarak çok işime yaradı. İNşallah alışırsak daha kolay olacak

 17. filiz dedi ki:

  exel zor bir uygulama. eskiden web site bile yaıdığını duydum. ancak simdilerde kullanım alanı sanyorum eskisi kadar yok. dar bir cevrede iş cevresinde kullanılmakta. bu benim icin daha iyi oldu

 18. Saban dedi ki:

  Aradigim kisayollardi. Exelde yeniyim o yuzden neyle ne yapilir pek bilmem. Bileni de taktir ederim. Suan bana okadar karmasik geliyokj. Sanki bu isi beceren gozumde prof gibi. Einstein den farki yok benim icin 😀

 19. nuran dedi ki:

  exeli isim gereği cok sık kullanıyorum. bu kısayolların bir kısmını kullanmaktayım ancak bilmediklerim varmıs demekki. simdi goruyorum en kısa zamanda yazısmalarım arasına katmalıyım

 20. sait dedi ki:

  bu türden kısayollara cok ihtiyacım vardı. exelde yeniyim ve her bilgiye ihtiyacım var. bu yollar ile biraz daha pratik olabilicem .

 21. cafer dedi ki:

  grafiklerle uğrasıyorum isim gereği. bazende exel kullanmam gerekiyor. patronun ne zaman ne isteyeceği belli olmuyo. hic sormuyo su programı biliyomusunuz diye. mecbur yamakzorundayız. kısa yollar cok isime yaradı kısa surede isimi halletim

 22. excelans dedi ki:

  ben de excel kısayolları konusunda iyiyim sanıyordum. en az 10 tanesini bilmiyordum.

 23. said dedi ki:

  ctrl 9 çalışmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.