Tuğla mı Gazbeton mu? Hangisini Kullanmalı

Bir yanda geçmişte ve günümüzde hala en çok kullanılan duvar bloklarından tuğla ve diğer yanda son yıllarda yükselen kullanım grafiğiyle dikkat çeken, halk arasında marka ismi olan Ytong adıyla anılan gazbeton. İkisinin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları var. Peki hangisini kullanmalı? Tuğla mı Gazbeton mu?

Projeci olan arkadaşlar bu yazıya devam etmeden önce betonarme yapılarda sıklıkla kullanılan iki program olan STA4CAD V13.1 mi, ideCAD Betonarme 8 mi karşılaştırmamızı bir kenara alıp daha sonra okuyabilirler.

Tuğla mı Gazbeton mu avantajları dezavantajları

Şimdi Tuğla ve Gazbeton karşılaştırmasını bir müteahhit, bir inşaat firması ya da bir şantiye şefi gibi kendimize soralım.

Binada neden tuğla kullanmalıyım, tuğlanın avantajları nelerdir

 1. Tuğla bilinen en eski yapı malzemelerindendir.
 2. Daha uzun yıllar ve daha çok kişi tarafından kullanıldığı için şantiyede uygulama açısından fazla zorluk çıkarmaz. Ustalar malzemeye hakimdir.
 3. Kolayca her boyutta kullanımı yapılabilir.
 4. Ucuzdur.
 5. Ana malzemesi kil olduğu için üretimi ve temini daha kolaydır.
 6. Üretim aşamasında kimyasal madde kullanımı görmez. Doğal bir malzemedir.
 7. Sağlamdır.
 8. İçinden tesisat geçirmesi daha kolaydır.
 9. Tuğla kullanarak duvarlarınızda kalp çizebilirsiniz. 🙂 (Bu da yaratıcı ustalarımızın esprisi)

tuğla duvar kalp yapımı

Tuğlanın dezavantajları nelerdir peki diye soracak olursak en önemlisi ağır olmasıdır. Bu da yapıya daha fazla yük bindirmekte, deprem yüklerini arttırmakta ve ana taşıyıcı malzemelerin daha büyük kesitli seçilmesine sebebiyet verebilir.
Binada neden gazbeton kullanmalıyım, gazbeton avantajları nelerdir

 1. Gazbeton tuğlaya göre daha hafiftir.
 2. Isı ve ses yalıtımı iyidir.
 3. Geleceğe dönük bakıldığında maliyetini ısı yalıtımı sağlayarak çıkarabilmektedir. Tabii bu müteahhitler için çok fazla avantaj sağlamamaktadır.
 4. Gerektiğinde panel şeklinde olan türleri kullanılarak geniş açıklıklı yapılarda daha pratik kullanım sağlanabilmektedir.
 5. Panel tipi gazbetonlar aynı zamanda taşıyıcı özellik göstererek ekstra bir taşıyıcı kullanımına gerek kalmadan tek başlarına kullanılabilmektedir.
 6. Düz bir yüzeyi olduğundan daha az sıva malzemesi kullanımı ve işçiliği gerektirir.

gazbeton panel tipi kullanımı

Gazbeton dezavantajlarından bahsedecek olursak eğer en önemlisi tuğlaya göre daha maliyetli olmasıdır. Bunun yanı sıra gazbeton her ne kadar yalıtımı daha iyi bir malzeme olsa da kullanım açısından nispeten yeni bir malzeme olduğu için uygulama aşamasında ayrı bir ustalık becerisi gerektirir. Doğru uygulama yapılmadığı takdirde yapıda çatlaklar oluşabilir. Su geçirgenliği ve aynı zamanda ısı ve ses geçirgenliği artarak konforsuz bir ortam oluşturabilir.

Tuğla mı Gazbeton mu, Sonuç Olarak Hangisini Kullanmalıyım

Kararı verirken aslında tek bir cevap vermek yanlış olur. Çünkü iki malzemenin de birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla iki şekilde cevap verelim.

Maliyetlerim düşük olsun, uygulama sırasında bana sıkıntı çıkarmasın, temini kolay olsun, yalıtım için ekstra önlemler alırım diyorsanız tuğlayı tercih edebilirsiniz.

Maliyet önemli ama kendini amorti edebilsin, elimde iyi bir gazbeton ustası var ve ne yapacağını biliyor, yapım daha hafif olsun ki kolon kiriş ebatlarım daha düşük çıkarsa maliyeti kurtarma şansım olsun diyorsanız eğer gazbeton kullanın.

Tuğla mı Gazbeton mu tercihinizi yapmakta size yardım edecek video anlatımımızı izleyin

Eğer imkanınız varsa projenizi yapan firmaya hem tuğla hem de gazbeton duvar malzemesi seçerek ayrı ayrı çözüm yapıp size metraj vermelerini isteyin. Baktınız ki beton ve demirden sağladığınız tasarruf, gazbeton maliyetini çıkarabiliyorsa en büyük dezavantajı maliyeti olan gazbetonu tercih edebilirsiniz. Tabii malzeme ne olursa olsun doğru uygulama her zaman en önemli etkendir.

En çok bilinen gazbeton markası olan hatta adı bile o olarak bilinen Ytong markasının gazbeton özellikleri sayfasına da bir göz atabilirsiniz.

Siz de bu iki malzeme Tuğla mı Gazbeton mu hakkında görüşlerinizi bize aşağıdaki yorum kısmından bildirebilir, hangisini neye göre tercih ettiğinizi anlatarak gelecek nesillere ışık tutabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

38 Cevaplar

 1. sena dedi ki:

  bence de tuğla en sağlıklısı çünkü nem ve havayı iletip sağlıklı nefes almamıza vesile oluyor oysa beton bizi boğuyor. hem tuğla insanın negatif enerjisini aldığından bu nedenle daha sağlıklı.

 2. Meral dedi ki:

  Bizim mutahitler gazbetin pek kullanmazlar. Hrr zaman dsha ucuza getirmenjn telasindalar. 3 kurusun hrsabini yaparlar. Elbette hepsi icin dihemem. Ancak genellemesi bu sekilde. Ne bir plan ne bir proje. Kac tane ev gordum odanin ortasindsn kolon gecmekte. Bir plana gire bina yapalim nerde?

 3. selime dedi ki:

  Bir inşaat mühendisi olarak tuğla artık eskide kaldı gazbeton çağımıza daha uygun diye düşünüyorum ama herkes aynı görüşte değil.

  • MM dedi ki:

   Kendin gazbetonda mı oturuyorsun?
   Milleti yanlış yönlendirme.

  • İbrahimcengiz dedi ki:

   Gazbeton şuanda gerek çevre gerek canlıların sağlıklı yaşayabileceği hafifliği ile depreme, A1 yangin sınıfı ile yangına, çok düşük ısıl iletkenligi ile evinizde konforu ve ekonomiyi yaşayacağınız bir ürün firesi neredeyse sıfır her parçasını kesip kullanabilirsin 20 cm bir gazbetonun enerji tasarrufunu 55 cm kalınlığında tuğladan alabilirsin yada disini mantolamak için çok para harcarsın.

 4. AHMET dedi ki:

  Büyük müteahhitler gazbeton kullanıyor artık tabii ona göre de yüksek fiyattan satış yapıyor. Bence gazbeton bir kalite algısı oluşturdu.

 5. Nazan dedi ki:

  Gazbeton sanırım artık çok daha pratik ve işlevsel yani çok bilmiyorum ama daha kaliteli olduğu söyleniyor.

 6. güven dedi ki:

  ytong iyi bir marka gazbeton konusunda tuğla klasik bir tercih sanırsam artık alışkanlık gibi bişi

 7. Canberk dedi ki:

  Artik gazbeton varken tugla kullanilmamasi gerek aslinda. Bunkonuda kanunen gerekli girisimler yapilmali. İsi yalitimi olsun bu sekilde ulke icin daha faydali yontemlere gecilmeli. Teknoloji cagina ayak uydurulmali

 8. nermin dedi ki:

  Kendi fikrime göre söyleyeyim ben açıkça anlamam ama kendi kanaatim tuğladan yana

 9. harika dedi ki:

  bence tuğla derim hem sağlıklı hem de kullanışlı böyle güzel bir yapı oluşturmak için en güzel kullanılacak malzeme tuğladır

 10. Ayhan dedi ki:

  Kanaatimce gazbetin tugladan daha iyi. Oek anlamasamda sekil.olarsk daha profosyonel gorunmekte. Ayrica okudugum kadariyla isi yalitimi acisindan daha faydaliymis

 11. Ensar dedi ki:

  Isi yalıtımı için hangisi iyi ise o kullanılmalı. Artik şu ısı yalitimidw standart olmalı diyiyorum

 12. Metin dedi ki:

  Oturdugumuz bina gazbetindan yapilmis. Bence tuglaya gire daha iyi. Kislari daha sicak geciriyoruz. Yakita verdiyimiz para bana kalirsa daha az. Ustelik isinabiliyoruz

 13. ayca dedi ki:

  benim icin tugla yada gazbeton pek farketmez.tabiki gorunus itibariyle farketmez. ancka okuduğuma gore ısı yalıtımı konusunda gazbeton daha iyiymis. oğleyse tercihim gazbeton

 14. gönül dedi ki:

  Tuğla veya gazbeton çoğu kişi için fark etmiyor daha dogrusu bilmiyorlar ancak çok güzel açıklamışsınız.

 15. Selami dedi ki:

  Gaz beton daha verimli olmakta. Isı yalıtımı için daha verimli olmakta. Bu konuda daha detaylı araştırmalar yapılmalı.

 16. tayfun dedi ki:

  gazbeton sanki daha hafif ve daha iyi geliyor bana tuğla biraz demode kaldı ses yalıtımı hangisi iyi

 17. Yenal dedi ki:

  Bence tugla daha ekonomik. Evi kendiniz yapiyosaniz ve butceniz kisitliysa tugla tercih edilebilir. Eskilerden beri kullanilmakta zaten .ancsk butceniz uygunsa gazbeton denenebilir.

 18. Erdal dedi ki:

  Tuğla hayla çok kullanılır bunun en büyük nedeni ekonomik olması ama yeni bir ev alacak olsam gazbeton ile yapılmış bir ev alırım.

 19. ahmet dedi ki:

  bana kalırsa gaz beton daha mantıklı gorunuyo. artık tgladan başka yonlere kayma vakti coktan geldi. ancak bu gaz beton mu baska cisimlermi olur bilemiyorum

 20. Zeki dedi ki:

  Hangisi isi yalitimina daha iyiys bence odur. O yuzden gaz beton diyorum. Artik tugladan gazbetona gevilmeli. Hatta eaha iyisi varsa o kullanilmali

 21. Mehmet dedi ki:

  İkisininde hem artilari hem eksileri var. İnce bir arastirma yapmak gerekli bence. Ancak zaman artik ilerliyor eski usulleri gelistirmek lazim diye dusunuyorum

 22. Selin dedi ki:

  Gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler..

 23. Fatih dedi ki:

  Bence en guvenli en kaliteli olani olmli ancak bizim mutahitler en ucuzu olani der. O yuzden tuglayla yola devam ederler.

  • İbrahim dedi ki:

   Ben evimi gazbeton ile yaptirdim isi yalıtım mükemmel isinma sorunu hiç yok.fakat maalesef ses konusunda rezillik tüm komşuların her konuşmasını duyuyorsun

 24. mehmet dedi ki:

  bence de gazbeton. ancak ben cevremde bir cok insaat olmasına ragmen gazbetonla calısan muhendis gormedim. demekki tugla cok daha ucuz burdan onu anlıyorum

 25. tlga dedi ki:

  piyasada ytong tuğla karşılaştırmasına sıklıkla rastlarız. ikisinin de kendine göre artıları ve eksileri var ama güncel durumda ekonomi yapmamız gerektiği için tuğlaya yönelim artacak gibi duruyor.

 26. Ümit dedi ki:

  Kimi yazmis tugla negatif enerjiyi aliyor cart curt havyi iletiyor vs. Merak ediyorum kactanesi tuglaya dokunuyor kendi evinde.? 😁 Uzerine zaten siva geliyor tuglanin arkadaslar ne alaka ya. Tabikide gazbeton cok daha karli ve daha sağlıklı. Saglikli diyorum cunku isi yalitim konusunda çok iyi ve haliyle kisin eviniz daha sicak oluyor ve daha saglikli olmanizi sağlıyor. Tuğla artik maliyetten kacan müteahhit lerin malzemesidir.

 27. mustafa sönmez dedi ki:

  Mühendis değilim ama şöyle bir hesap yapalım. 3x3m duvar için 225 (20×20) tuğla gerekirken 72 gazbeton (60×25) gerekiyor. 13,5luk gazbeton 1 adeti 4 lira ortalama 13,5luk bir tuğla ise 0,65 lira 225×0,65= 146 lira yani gaz beton maliyeti (72×4= 288) tuğlaya göre ortalama 2 kat daha pahalı. Ama harç maliyetiniz 3 kat düşüyor. Duvarlar daha düzgün oluyor. Sıva maliyetiniz düşüyor. Ve uzun vadede ısıdan kazanıyorsunuz. En fazla 5-10 yılda verdiğiniz parayı kazanıyorsunuz.

 28. mustafa sönmez dedi ki:

  Pardon 60 gaz beton olacak.

 29. Kemal dedi ki:

  O kadar yorum okudum bir kişi bile deprem açısından bakmamış olaya

 30. Ercan dedi ki:

  Deprem kuşağı olan bir ülkede yaşıyoruz.Insaattan anlamam.Gaz beton depreme dayanıklı ise tercihimi gaz betondan yana kullanırım.

 31. yıldız dedi ki:

  Tuğla.
  gaz betonda ses yalıtımı kötü. yan odada fısıltıyla konuş diğer tarafta duyarsın.
  doğru bilinen bir yanlış diyor bazı mühendisler. İçinde hangi kimyasallar var araştırmak lazım. Hem de hiç çevre dostu değil. Şu an kırmızı tuğlalı bina görürseniz toprak sahipleri iyi araştırmış ve istemiştir. bu sitede sona koyduğu linkle tarafını belli etmiştir. ki yanlış bir taraf bana göre

 32. Eşref Atak dedi ki:

  Ben içi dolu tuğlaları çok merak ediyorum. Sıva yapılmadan kullanılan tuğlaları. Avrupa eski evlerinde olan. Hastasıyım görseline. Bu arada her ikisinin de dışı sıvandığı için ev alacak adam için gazbeton avantajlı bu net ortada. Gerisi müteahhidin derdi çünkü.

 33. mevlutkc dedi ki:

  Gazbeton bilindiğinin yapılan algının aksine tugladan bariz farkta ısı yalitkanligi saglamaz. illere göre yalıtım tablosuna bakiniz. gaz beton tuglaya gore bolgelete gore bir iki cm düşük kalınlıkta izolasyon gerektiriyor. YANI HIC izolasyon uaomadan safece gaz beton tugladan 2 kat iyi ısı izoladyonu sunar gibi bir algi YANLISTIR.
  HATTA ses izolasyonunda dusey delikli tugla gazbetondan daha iyi degerleri var.
  ezber degil tekmik bilgiler ile araştıralım. ELBETTE hafiflik deprem etkisi maliyet vs baska etkenler baska bir konudur . iyi iscilik olmadiginda gaz betondan sıvanın dokuldugunu cok gördük. gaz beton yapıştırıcısı yerine ‘kalekim ‘ fayans yapistiricisi ! kullanildigini, tabi ucuz olsun diye kalekim bile degil ,en ucuz fayans yapıştırıcısı alındığını herkes bilir. hatta siva bile bu yapstitici ile yapılır degil mi? iy8 bir iscilik ile dik delikli izo tuğlalar ile, tas yünü uygulamaları dogru tercihtir. TABIIKI DUZGUN ISCILIK YOK ISE HIRSININ SONUCU HUSRANDIR. saygilar.
  http://karplus.com.tr/TR/illeregoreisiyalitimkalinliklari.html

 34. irfan görür dedi ki:

  Hiç bir yerde ömür açısından tuğla, bims ve gazbeton u karşılaştırmamış. akit internet sitesi 4 eylül tarihli makalesinde inşaat mühendisleri enstitüsü başkanının İngiltere ve İskoçyada gazbetondan yapılmış binaların ömrünü doldurduğunu, sünger gibi davranan bu ürünün nemi emip ağırlaştığını ve aniden çökmeye neden olduğunu bildirmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.