STA4CAD V13.1 mi, ideCAD Betonarme 8 mi

Betonarme yapıların analizi için hangi program tercih edilmeli? Bu soru sorulduğunda çoğu kullanıcı bu iki programı STA4CAD ve ideCAD olarak karşılaştırmaktadır. İnternet üzerinde yapılan araştırmalarda da genellikle bu karşılaştırma türlerine rastlarsınız. Ancak asıl yapılması gereken karşılaştırma STA4CAD V13.1 mi, ideCAD Betonarme 8 mi şeklinde olmalıdır. Nedeni ise çok basit. Bu iki program da sürekli olarak kendini geliştirmekte ve her geçen gün daha fazla analiz seçenekleriyle kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Betonarme yapıların analizi için STA4CAD V13.1 mi, ideCAD Betonarme 8 mi

Yıllardan beri süregelen bu tatlı rekabet, inşaat alanında Türk program geliştiricilerinin zararından çok faydasına olmuş ve kullanıcılar için oldukça pratik çözümler üretilmesine vesile olmuştur. Her iki program da son versiyonlarıyla deprem yönetmeliğine ve TS500’e birebir uyum sağlamış ve neredeyse hatasız çözümler sunmuştur. Zaman geçtikçe iki programın da birbirine göre eksiklikleri azalmış, hatta analiz açısından farkları yok denecek seviyelere gelmiştir. Dolayısıyla artık analiz seçeneklerinden çok hangi programın daha fazla kullanıcı dostu olduğu sorusu akıllarda yer edinmiştir.

STA4CAD V13.1 mi ideCAD Betonarme 8 mi

Sizler için STA4CAD V13.1 ile ideCAD Betonarme 8 programlarını inceledik ve yapabildikleri analizlerden çok hangisi daha fazla kullanıcı dostu anlamaya çalıştık. Görülen o ki görsellik olarak ideCAD Betonarme 8 çizim arayüzü olarak inşaat sektöründe dünyaca bilinen AutoCADSAP2000 ve Tekla Structures gibi programları örnek almış ve her birinden azar azar kendine katmış. Dolayısıyla modern görünüm olarak ideCAD maça 1-0 önde başlasa da STA4CAD V13.1 kendine özgü görünümüyle durumu eşitliyor. Hiçbir dış yardım almadan bu iki programda çizim yapmaya çalışırsanız ideCAD Betonarme 8’de daha az zorlanırsınız. Öğrenim kolaylığı açısından bilen birinden destek almanız durumunda programa tam hakimiyet sağlamanız maksimum 2 hafta. Onun sonrasında her ikisinde de bazı ince detaylar kalıyor ki bunları da bir projede karşınıza çıkmadan tespit etmesi ve öğrenmesi çok güç. İyi bir çalışmayla iki paket programla da 2-3 ay içerisinde piyasaya proje çizebilecek seviyeye gelmiş olmanız mümkün. İstatiksel verilere baktığımızda ise uzun kullanımlarda STA4CAD daha çok öneriliyor. Bunun sebebi eski versiyonlarının rakibine göre daha verimli olmasından kaynaklı olarak kullanımının daha çok yayılmış olması. ideCAD konusunda ise SAP2000 ile yakın analiz sonuçları verdiği söyleniyor ancak burada şöyle bir yanılgı var. SAP2000 zaten tanımlanan ve atanan verilere göre sonuç verir. Yani biz yanlış tanımlama yaparsak sonucu da yanlış verecektir. Kullanıcı bilgileri doğru tanımladığı sürece SAP2000 doğru sonuç verir. Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz ki her iki paket program da yönetmeliklerimize göre doğru sonuçları vermektedirler. İkisi arasında küçük yorum farklılıkları olabilir ve SAP2000 gibi bir programla karşılaştırılmaları yersizdir çünkü aynı analizler yapılabilse de kulvarları farklıdır. Kulvar farklılığından kastımızı daha önce anlattığımız SAP2000 mi STA4CAD mi – Statik hesap başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz.

Yazımızda böyle bir karşılaştırma yapmamızın asıl sebebi yeni mezun ve yeni program kullanıcılarına ışık tutmak, bunun ötesinde iki programın da uzun süreli tecrübeli kullanıcılarından yorumlar alabilmekti. Şimdi sözü siz tecrübeli kullanıcılara bırakıyor ve bu iki program hakkındaki kullanıcı yorumlarınızı aşağıdaki form yardımıyla paylaşmanızı bekliyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. Muhammed Küfrevi dedi ki:

  Ben ilk başta idecad ile başladım şu anda da aktif sta4cad kullanıyorum.Çizimlerin çıkarılması açısından süre kaybı açısından sta4cad daha fazla vaktimizi alıyor yoğun bir şekilde autocad kullanma gereksinimi duyuyorsunuz.Ben açıkcası autocad programını kullanmaktan kopmadığım için bunları yaparken keyif alıyorum.Fakat zamanla bu keyifin bir çileye dönüştüğü kesin.İdecad programına bir geçiş yapmak istiyorum fakat bu programa da alıştım elim olmuyor.Herkese tavsiyem ikisini de bir denemeniz.Sonra zaten bir yanınız ağır basacak.

 2. İsa Sayın dedi ki:

  Kesinlikle ideCad

  • admin dedi ki:

   Teşekkürler. Görüşleriniz bizim için değerli. Peki, bizim ve diğer okuyucularımızı aydınlatmak adına neden ideCAD tercih ettiğinizi bize biraz açabilir misiniz?

 3. Orhan ÇAKMAK dedi ki:

  Şahsi fikirim, hızlıca öğrenmek isteyenler kesinlikle STA4CAD ile başlamalı ama AutoCAD gibi profesyonel yazılım kullananlar ideCAD kullanabilir. Burada Sta4CAD profesyonel değil demiyorum, arayüz ve öğrenmek için çok kolay, klavye ve fare kullanımı çok zayıf, Türkçe/İngilizce, büyük-küçük harfler birbirine geçmiş. Bu da Sta4CAD için hazırlayan ekibin küçük olduğunu gösteriyor anlaşılan bazı şeyleri yetiştiremiyorlar. ideCAD daha kullanma kılavuzundaki düzen ve detaylarla, menü, klavye kısayolları ve fare için yapılan çok faydalı atamalarla direk AutoCAD, Photoshop kullanıyorsunuz izlenimini veriyor. Karar sizin, yeter ki öğrenmek isteyin, STA4CAD 2gün, ideCAD ise azami 1 hafta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.