Slauerhoff köprüsü – Açılır kapanır köprü

Açılır kapanır baskül köprüsü animasyonHollanda’nın kuzey kentlerinden biri olan Leeuwarden’de bulunan ve adını en ilginç köprüler arasına yazdıran Slauerhoff köprüsü, tamamen otomatik açılır kapanır özelliğe sahip. İngilizce’den gelen çeviri ile baskül köprüsü olarak da tanımlanıyor. Baskül köprüsünden kasıt nedir diye soracak olursanız bu tarz köprüler bir ucu sabit dururken diğer ucunun havaya kalkarak açılan köprüler olarak tarif edilebilir. Slauerhoff köprüsü aynı zamanda Slauerhoff uçan açılır kapanır köprü olarak da bilinmektedir (“Slauerhoffbrug ‘Flying’ Drawbridge”). Köprü hızlı ve kolay bir şekilde bir sütun etrafında dönerek açılır kapanır özelliğine sahiptir ve bu sistem su trafiğinin aksamadan hızlı bir şekilde akmasına yardımcı olur.

Dünyanın en ilginç köprülerinden Slauerhoff köprüsü hızlı çekim zaman atlamalı videosu

Köprünün taşıdığı yol 15 metre genişlik ve 15 metre uzunluğa sahiptir. Şehri temsil eden sarı ve mavi renklerine boyanmıştır. Köprü tamamen açıldığında zemin ile arasında tam 90 derecelik bir açı oluşmaktadır. İnşasında demir ve çelik kullanılmıştır. Günde ortalama 10 kez açılıp kapanmaktadır. Açılış ve kapanış süreleri ayrı ayrı yaklaşık 2 dakika sürmektedir.

Slauerhoff köprüsü - Açılır kapanır köprü

Slauerhoffbrug olarak da adlandırılan köprü 2000 yılında an Driel Mechatronica tarafından Harlinger Vaart nehri üzerinde dizayn edilmiştir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Müh. Oguz dedi ki:

    Bu tarz prestijli projeleri ülkemizde de görmek istiyoruz. Tamam amaca yönelik güzel projelerimiz var ancak faklılık yaratan projelere de ihtiyacımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.