Güvercinlik nedir, detayları, güvercinlik amacı

Çatılarda güvercinlik, çatı arası katın aydınlatmasını sağlamak veya çatı teraslarına kapı geçişlerini sağlamak amacıyla yapılan küçük çatı görünümlü kırma veya oval olarak yapılabilen detaylardır.

Konutlarda, fabrikalarda ve bunun gibi yapıların çatılarında kullanılan güvercinlik detayları ve şekilleri.

Çelik çatılarda veya ahşap çatılarda güvercinlikler birbirlerine benzer biçimlerde uygulanabilir. Detaylandırmasının ve modellemesinin çatı kaplaması ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Değişken eğimli sistemler uygulama zorluğu açısından çok tercih edilmezler. Mümkünse sabit eğimli yapılıp küçük dikmeler ile yüksekliklerin sağlanması gerekir.

Güvercinlik Detayları Çatı

Güvercinlikler çatı eğimlerine uyumlu bir biçimde yukarıda gördüğünüz şekillerde farklı türlerde uygulanabilir. Çatı arası katının aydınlatılmasının yanısıra yapınıza estetik de katabilirsiniz. Yapınızda güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Ahşap çatı güvercinlik ve şömine

Yukarıdaki fotoğrafta ahşap bir güvercinliğin içten görünüşü gözükmektedir. Burada terasın yan cepheye bakan tarafında pencere açılmıştır. Yapının yapılacağı bölgenin imar yönetmeliklerine göre çatı eğimleri ve yükseklik şartları iyi incelenmelidir.

Güvercinlik penceresi kaplama öncesi

Yukarıda gördüğünüz fotoğrafta çelik olarak uygulanmış bir çatının yine çelik kutu elemanlar ile kaynaklı bir biçimde uygulaması görünmektedir. Kaplaması ise muhtemelen su kontraplağıdır. Çelik yapılar bilindiği üzere paslanmaya karşı iyi korunmalıdır. Yoksa zamanla korozyon sonucu çelikte mukavemet düşüklüğü muhtemeldir.

Çelik yapı xsteel güvercinlik modeli

Son olarak yukarıdaki resimde çelik fabrika yapısının çatısı üzerinde yine çelik profiller ile modellenmiş bir güvercinlik detayı gözükmektedir. Çelik fabrikalarda aydınlatma görevini çoğunlukla her açıklığa yerleştirilen saydam paneller üstlenmektedir. Ancak yapı sahibinin ve mimarın tercihine göre güvercinlikler uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Merak etiğiniz ve ne olduğunuz tam olarak anlamadığınız başka inşaat terimleri varsa eğer bize aşağıdaki yorum yazma kısmından sorabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. cılık dedi ki:

    Güvercinlik deyince aklımda hep sanki güvercinlerin yuva yapması için yapılan küçük kulübe tarzı şeyler canlanıyordu. Meğersem bambaşkaymış 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.