Parapet Detayı, Parapet Kesiti, Parapet Yapımı

Parapet, çatılarda, balkonlarda ya da yapının zemin ile kesiştiği bölgelerde yapı boyunca koruma veya kötü görünümü önleme amacıyla yapılan kaplamalardır. Parapet detayı aşağıdaki gibi açıklanabilir.

Parapet terimi nedir? Parapet ne demektir? Parapet detayı örnekleri

Sanayi tipi yapılarda çatı eğimini gizlemek veya yağmur deresini gizlemek amacıyla çatının cephe ile kesiştiği bölge boylu boyunca parapet ile dönülebilir. Bu uygulama endüstriyel yapının düzgün bir görünüme sahip olmasını sağlar. Ancak kar birikmelerine sebebiyet vereceğinden yapılan hesaplarda parapet bölgesindeki birikmeler dikkate alınırsa daha doğru bir çözüm elde edilir. Bu hesap pratik olarak en dıştaki aşığın yarım değil de tam yük alanını karşılayacak şekilde kar yükü etkitilmesi ile yapılabilir.

Üç boyutlu parapet detayı ve panel birleşim bölgesi.

Üç boyutlu örnekte tipik bir çelik yapı parapet detayını görmektesiniz. Cephe kaplaması ile aynı hizada genellikle maksimum mahya yüksekliğine kadar çıkıntı yapılır ve kapmalanın üst tarafı parapet ile kapatılır. Bu da kötü görünümü önler ve aynı zamanda kaplamanın hassas bölgelerini de koruma sağlar.

Sanayi yapılarında parapet detayı ve parçaları.

Yağmur deresi ise çatı kaplamasının bittiği bölgede son aşıktan itibaren parapete kadar devam eden bükümlü saclardan imal edilir ve parapet arkasına saklanabilir. Böylece yağmurlu havalarda fabrika etrafında herhangi bir su akıntısına maruz kalınmaz.

Parapet detayı kesiti

Parapet için yapılan çıkıntı cephe taşıyıcı elemanları ile aynı malzeme ve profilden seçilebilir ve ana taşıyıcı kolona kaynaklı olarak bağlanabilir. Bu kaynağın imalathane kaynağı olması her zaman daha faydalı olacaktır çünkü yerli ve yabancı birçok yönetmeliğe göre açık hava kaynaklarından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Verilen kesit ve detaylar çelik yapılar, endüstriyel yapıları içeren fabrika yapılarında sıkça kullanılan detaylardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

8 Cevaplar

 1. Sinem dedi ki:

  Parapet yapiminin anladigima gore dogrunellerde yapilmasi gerekiyor. Kar birikimine sebep olmamasi icin uzman bir el yapmali sanirim. Ancak ulkemizde buna nekadwr dikket edilir ki

 2. Hande dedi ki:

  Parapet terimini bu sayede öğrendim. İnsanlar çok zeki çok akıllıca şeyler düşünebiliyor. Aslında bu tür kavramları herkesin bilmesi gerekir.

 3. ali dedi ki:

  Parapet detayı ve parapet kesiti kavramlarını bu güzel yazı sayesinde rahat bir şekilde öğrendim

 4. Tolga dedi ki:

  Az çok bilgim var. Parapet duvarının, önü, arkası ve üstü açık hava tesirlerine maruz olduğundan, diğer duvarlara nazaran daha detaylı ve dikkatli yapılması gerekir.

 5. Arda dedi ki:

  Parapet terimini ve parapet kavramının ne olduğunu bu yazınız sayesinde ögrendim gerçekten çok teşekkür ederim. Bilgilendirici bir yazı olmuş.

 6. ahmet dedi ki:

  parapet hakkında her şeyi paylaşmıssınız desek yanlış olmaz sanırım parapet kesimini dahi anlatmıssınız teşekkürler

 7. müge dedi ki:

  Parapet yapımı kaplamaları her yerde görmesek bile bazı yerlerde denk gelebiliyoruz tabi adını herkes bilmez ama bu tür yapım kaplamayı görenler vardır.

 8. docsaygısız dedi ki:

  aslında çok sayıda çeşidi olduğundan parapet nedir sorunun net bir cevabı yok. ancak, inşaat sektöründe en sık kullanılan hali ile yazılmış son derece açıklayıcı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.