16 Katlı Daire – Takatsuki’de Bir Ev – Osaka, Japonya

Günlük yaşantımızda dubleks, tripleks gibi tabirlere alışığız ama 16 katlı daire tabirine pek alışkın olmayabiliriz. Zaten yazımıza konu olması da bu farklılığından kaynaklanıyor. Toplamda 16 farklı kota sahip Japonya, Osaka’nın Takatsuki şehrinde bir evden bahsedeceğiz.

labirent evde genç odasından mutfağa geçiş

Yer yer üçgen ve yer yer dikdörtgen platformların birleşimiyle oluşan ve temelde 3 kat yüksekliğinde ama toplamda 16 adet zemin seviyesine sahip bir ev hayal edin. Evin basamaklarından çıkarken aslında aynı zamanda odalar arasında da geçiş yapmış oluyorsunuz.

16 katlı daire çalışma ve dinlenme odaları

Evin basamakları diyoruz çünkü evde merdiven yok. Ev sakinleri katlar arasında geçişi raflardan, tahta bloklardan veya eşyalardan faydalanarak yapıyor. Spiral şeklinde tasarlanması ise ev içerisinde aşağı ve yukarı hareketi kolaylaştırmak.

Yapının mimarlarından Yo Shimada: “Alanımızı duvarlar ve katlar olarak kullanmaktansa her şeyi birbirine bağlayan kademeli zeminlerden oluştırduk.” diyor.

16 katlı dairede yemek odası ve mutfak

“Küçük bir evin içerisinde genişlik hissi uyandırma amacıyla fikir ortaya çıktı. Böylece kendinizi bir tavan altında sıkıştırmadan bir anda terasa ulaşabileceksiniz.”

Yapının mimarları bu evi aslında işlevsel bir mağara olarak tanımlıyor. Yapının düzeni ise çok katı bir geometriye sahip. Binanın oturum alanı 9 metreye 5.5 metre olmak üzere yaklaşık 50 metrekare. 2 köşesi tam kesişmeyen dikdörtgen bir yapıya sahip.

mağara evin iç dizaynı

Döner merdiven mantığına sahip 16 katlı daire

Evdeki eşyalar seviye değişikliklerine uygundur. Mesela yemek masası bir üst seviye ile aynı yüksekliktedir. Başka bir odada çalışma masası bu şekildedir. Zeminler altında dolaplar mevcut, böylece yeterli depolama alanına sahip olunabiliyor.

terasa açılan banyo

Evde 3 adet yatak odası ve 2 adet banyo bulunuyor. Toplam zemin alanı ise 96 metrekare. Binanın yapısal elemanları, basamaklar ve bölmeler ahşap olarak tercih edilmiş. Ancak, yapı içerisinde özellikle en üst terasa çıkışta temsili bir beton ve çelik basamaklar kullanılmış.

fonksiyonel mağarada terasa çıkan beton ve çelik basamaklar

16 katlı daire tabii ki mimari bir konsept olarak hayal edilmiş ve tasarlanmış. Çocuklu aileler ve çok fazla hareketi sevmeyen bireyler için pek uygun bir tasarıma sahip olmayabilir. Evin her odası farklı bir kademede olduğu için bu evde yaşamak biraz da sporcu ruha sahip olmak gerek.

16 katlı dairenin dış görünüşü

Binalarda alandan kazanmak için düz bir merdivenden ziyade döner merdiven dizayn etmek gibi bir fikir ile ortaya çıkmış bir ev tasarımı da diyebiliriz. Biraz mahremiyetten uzak ancak sıra dışı bir mimari yapıt.

Siz olsanız böyle bir evde yaşamak ister miydiniz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanından bize yazın.

Fotoğraflar: Shinkenchiku Sha, Kaynakça: dezeen.com

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.