Eksantrisite nedir? Yapılara nasıl bir etkisi vardır?

Eksantrisite kelime anlamı olarak dış merkezlik demektir. İnşaat mühendisliğinde ise kolon, temel, çelik profil, kiriş gibi herhangi bir taşıyıcı elemana geometrik ağırlık merkezinden farklı bir noktadan etkiyen yükten dolayı o elemanda oluşan ilave yükleri temsil eder. eksantrisite nedir ne demek

Eksantrisite ne demektir, mühendislikteki karşılığı nedir ve hesaplara nasıl bir etkisi vardır

Sadece inşaat mühendisliği olarak değil, bütün mühendislik dallarında aynı mantık ile eksantrisite tanımlanabilir. Bu yük elemanın ağırlık merkezine ekstra bir moment olarak etkir ve elemanın emniyet tasarımında bu etki göz önünde bulundurulmalıdır. Eksantrisiteden dolayı elemanda oluşan eğilme momenti etkiyen normal eksantrik yükten daha kritik durumlar oluşturabilir.

Eksantrisite yapıya olumsuz yönde ilave yükler oluşturur, dolayısıyla hesaplamalarda, analizlerde ve modellemelerde dikkate alınmalıdır. SAP2000 gibi analiz programlarında bu tarz ekstra yükler kolayca modele işlenebilir ve analiz sonuçlarında düzgün bir şekilde sonuç verebilir. Tasarım programları ise bu konuda aynı başarıyı gösteremeyebilir.

STA4CAD programında ve diğer paket programlar yapının genel geometrik ağırlık merkezini ve yük ağırlık merkezini görüntüleyebilirsiniz ve bu farktan dolayı oluşan dış merkezlik yükünün etkilerini analiz edebilirsiniz.

Yapılması gereken en mantıklı davranış ise bu iki ağırlık merkezini mümkün olduğunca birbirine yakın bölgelerde tutmaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. opal dedi ki:

    makale ve detaylı paylaşım için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.