Köşe kaynak ve küt kaynak nedir? Nasıl yapılır?

Köşe kaynak uygulanabilmesi için iki çelik levhanın veya plakanın birbirine dik veya yüzeyleri arasında en az 60 derecelik açı bulunması gerekmektedir. 60 dereceden küçük plaka yüzeyleri açısı ile teşkil edilmiş köşe kaynaklarının yük taşımadığı kabul edilir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere “a” köşe kaynak dikişlerinin kalınlığını belirterek köşe kaynak tipleri gösterilebilir.

Köşe kaynak nedir? Nasıl uygulanır? Hangi şartlarda uygulanabilir?

 köşe kaynak tipleri

Köşe kaynaklarının minimum kalınlığı yüksek yapılarda 3 mm, köprülerde 3.5 mm olarak uygulanmalıdır. Maksimum kaynak kalınlığı ise bütün köşe kaynaklar için 0.7 x tmin(mininum plaka kalınlığı) olarak uygulanmalıdır.

Küt kaynak nedir? Nasıl uygulanır? Hangi şartlarda uygulanabilir?

Küt kaynak tipi, birbirine aynı düzlemde bulunan plaka veya levhaların kaynaklanacak kenarlarına kaynak ağzı açılması suretiyle kaynak uygulamasıdır.

 küt kaynak tipleri

Yukarıdaki şekilde küt kaynak uygulama tipleri görülmektedir. Bunlara ek olarak özel küt kaynak uygulama şekilleri de bulunmaktadır. Bunlar da birbirine açılı kaynaklanacak plakaların kaynak uçlarına yine kaynak ağzı açılması ile uygulanan kaynak şekilleridir.

 özel küt kaynak dikişleri

Yukarıdaki şekilde bunlardan birkaçı gösterilmektedir. Küt kaynak kalınlığı plaka kalınlığı olarak belirlenir ancak farklı kalınlıklarda plakaların kaynaklanacağı durumlarda et kalınlığı küçük olan plaka kalınlığı küt kaynak kalınlığı olarak belirlenir. Bu durum a = min(tmin) olarak formülüze edilebilir.

Kaynak çeşitleri ile ilgili sizlerin de tecrübeleri varsa bizimle paylaşmaktan kaçınmayın. Aşağıda bulunan yorum yazma kısmından hızlıca bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla inşaat mühendisliği konularında bilgi sahibi olmak istiyorsanız eğer sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Kaynaklı birleşimlerde mutlaka %100 gözle kontrol ve en az %10 manyetik kontrol önerin. Bu kontroller kaynak kalitesini yüksek miktarda arttıracaktır. İmkanınız varsa ultrasonik kontroller de isteyin. Eğer kaynak ustanız çok gözle gözükür şekilde gözenekli kaynaklar ortaya koyuyorsa mutlaka uyarılmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.