Neden İnşaat Mühendisliği? 2020 yılından sonra mühendislik

Hiçbir şey için geç değildir diyor ve bir inşaat mühendisi olarak inşaat mühendisliği öğrencisi olan, olmak isteyen veya şans eseri inşaat mühendisliğine düşmüş olan arkadaşlar için genel olarak neden inşaat mühendisliği tercih edilebilir değinelim.

neden inşaat mühendisliği

Belki inanmayacaksınız ancak inşaat mühendisliği en az doktorlar kadar insan hayatına önem veren ve en az doktorluk kadar önemli bir meslektir. İnşaat mühendisleri de sizi hayatta tutar. İnşaat mühendislerinin en temel görevi “en güvenli ve en ekonomik” yapıyı inşa etmektir. Bilinenin aksine inşaat mühendisleri sadece kaldığınız evleri veya yurtları, okuduğunuz okulları inşa etmez. Bunlara ek olarak köprüler, barajlar, kara yolları, demir yolları, fabrikalar, tüneller, stadyumlar, gökdelenler, kanallar, kuleler, silolar gibi akla gelebilecek her şeyin inşasında başrol oynarlar.

inşaat mühendisliği karayolu

İnşaat mühendislerinin görevi hasar almayan yapılar dikmek değildir. Can kaybı yaşanmayacak yapılar inşa etmek inşaat mühendislerinin öncelikli görevidir. Deprem sonrasında yapıların hasar alması, çatlaklar oluşması normaldir. Belirlenen yönetmeliklere göre yapıların, 50 yılda bir gerçekleşme ihtimali %10 olan depremde ayakta kalmasını sağlayacak şekilde inşaat mühendisleri tarafından analizleri yapılır. Amaç hiçbir zaman yapının sıfır hasar alması veya deprem sonrası kolay tadilat yapılması değildir.

İnşaat mühendisliği okumayı düşünen, okuyan ya da yeni mezun olmuş arkadaşlarımız için aşağıdaki videomuz da sizlere fikir verebilir.

Ülkemizde ve dünyada en geniş iş olanaklarına sahip mesleklerden biri inşaat mühendisliğidir. Ancak, yeni mezun olmuş bir inşaat mühendisi ilk etapta iş bulmakta zorlanabilir. İnşaat sektörü çok köklü bir sektör olduğundan üniversitelerden maalesef yeterli seviyede mezun vermek mümkün olmuyor. Burada iş yine öğrenciye kalıyor. Öğrencinin stajlarına çok fazla önem vermesi ve mümkün olduğunca piyasada kullanılan autocad, sta4cad, idecad, sap2000, tekla structures, primevera gibi programları öğrenciyken öğrenmeleri iş bulmaları açısından çok faydalı olacaktır. Tabii ki hepsini öğrenmek şart değil ama en az iki tanesi bilinmelidir.

Neden inşaat mühendisliği, yeni mezun inşaat mühendisleri ne kadar maaşla işe başlar?

Gelelim en can alıcı konu olan maaşlara. Yeni mezun bir inşaat mühendisi yaklaşık olarak 2020 yılı itibarıyla 2500 TL maaşla işe başlayabilirler. Biraz şanslı olanlar 3000 TL ile başlayabilir. 2 yıl içerisinde yönelimlere göre maaşlar 4000-4500 TL değerlerine çıkabilir. Yönelimlere göre diyorum çünkü iş alanı çok geniş olan inşaat mühendisliğinin hangi dalında çalıştığınız çok önemli. Benim önerim son yıllarda büyük gelişim gösteren çelik yapıları es geçmeyin.

inşaat mühendisliği çelik yapılar

Tercih puanlarına gelecek olursak neden inşaat mühendisliği puanları diğer mesleklere göre daha düşük diye sorulabilir. Bunun sebebi bayanları az tercih ediyor olması olabilir ancak geleceğin en parlak mesleği artan insan nüfusuyla beraber inşaat mühendisliğidir.

Son yıllarda, özellikle 2015 yılı ve sonrasında yeni mezun sayısı çok fazla artmış durumda. Bununla beraber işsiz mühendis sayısı da giderek artıyor. Bu durumun öncelikli sebebi ekonomi gelişiminin yavaşlaması ancak üniversite sayıların artması da gösterilebilir. Dolayısıyla bu rekabetçi ortamda kendimizi ne kadar geliştirebiliriz bu seçenekleri düşünmeliyiz.

Siz de kendi tecrübelerinizi aşağıdaki yorum yazma kısmından meslektaşlarımızla ve İnşaat Mühendisliği’ne ilgili olan arkadaşlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

19 Cevaplar

 1. Kazım dedi ki:

  İnşaat mühendisliği kapitalizmin en büyük oyunudur. Yüksek binalar yaparak göğe eremeyiz. İnsanlık gökyüzüne doğru değil içeriye doğru büyümelidir.

  Bir ruha sahip değiliz. Biz ruhuz ve bir bedene sahibiz.

  • admin dedi ki:

   Sizin bahsettiğiniz inşaat sektörü. İnşaat Mühendisliği bulunduğunuz yapı içerisinde güvenle oturmanızı sağlayan bilim dalıdır.

 2. deniz dedi ki:

  merhaba hocam ben 3. sınıf inşaat müh okuyorum ve merak ettiğim şey türkiyenin heryerine inşaat mühendisliği açtılar özel üniversitelerden bahsetmiyorum bile ayrıca dgs ve öğretmenlikten basit sınavlarla geçiş yapılıyo.peki bunun sebebi nedir piyasa daha da kötüleşecek.yani bizim ülkenin amacı nedir.

  • admin dedi ki:

   İnşaat mühendisliğinde, diğer çoğu meslekte olduğu gibi ne şekilde ve hangi üniversiteden mezun olunursa olunsun iş hayatına atıldığında başlıca ayırıcı etkenler ortaya çıkacaktır. Okuldan mezun olmakla her şey bitmiyor. Esas macera mezun olduktan sonra başlıyor ve kişinin kendini ne kadar geliştirdiği devreye giriyor. Gelişen inşaat sektörü ve yapısallaşmada alınan güvenlik önlemleriyle (şantiye şefliği metrekare ve iş limiti, yapı denetim kontrol elemanlığı metrekare limiti, iş güvenliği uzmanı zorunluluğu gibi) inşaat mühendislerine gereksinim ciddi bir şekilde artıyor. Piyasa iyi mühendis ile kötü mühendisi çok rahat ayırt edebiliyor merak etmeyin. 7-8 yıl çalışıp hala 2500 TL maaş alanlar da var, 5 yıl çalışıp 5500 TL alanlar da. Benim tavsiyem hiç bir zaman yerinizde saymayın. Belki düşük maaşla işe başlayabilirsiniz ancak çalıştığınız yer size bir şeyler katıyorsa bundan hiç gocunmayın. 3. sınıftan bu tarz araştırmalara girdiyseniz ve bir şekilde bu siteye geldiyseniz. Zaten diğer çoğu arkadaştan bir adım öne geçmişsiniz demektir.

 3. deniz dedi ki:

  teşekkürler ben elmden geldiğince sap2000 ms project programlarına bakıyorum.saha mühendisi olursam bana neler lazım olacak ve excel çok faydalıymıs bunun için ama internetten pek örnek bulamadım.ayrıca büyük bir şirkette danışman yada yönetici olablirmiyim .

  • admin dedi ki:

   Saha mühendisi olmayı düşünüyorsanız SAP2000’e çok fazla ihtiyacınız olmayacak ancak her koşulda öğrenmeniz en faydalısı. MS Project size saha mühendisliğinde daha çok fayda sağlayacaktır. Excel ise her zaman başucu programınız olacaktır çünkü metraj çıkarırken, iş programı yaparken, çeşitli hesaplamalar yaparken özgürce kullanabileceğiniz bir programdır. MS Project aslında Excel’in yapı işletmesine uyarlanmış hali gibidir. MS Project ile yapılabilecek çoğu şeyi Excel ile de yapabilirsiniz ancak biraz daha uğraş isteyebilir. Sitemizde Excel ile ilgili ofis çalışanlarına yönelik pratik eğitim videoları bulunmakta. Siz bu videoları izleyerek kendinize uyarlayabilirsiniz çünkü geniş kullanıma bağlı anlatımlardır. İnternette de direkt olarak inşaat sektörüne ait anlatımlar bulamazsınız. Bulduklarınızı kendinize uyarlamanız lazım.

   Büyük bir şirkette danışman veya yönetici olmak için benim fikrime göre sıfırdan başlayacak bir mühendis için en az 5 yıl piyasada çalışmış olmak gerek. Eğer inşaat sektöründe size yardımcı olabilecek tecrübeli bir tanıdığınız veya arkadaşınız varsa bu süre kısalabilir. İdeali 5-7 yıl civarı bir çalışma gerektirir.

 4. erdem dedi ki:

  Merhaba,
  Ben de inşaat mühendisliği öğrencisiyim. Şu an 2. sınıfında sonunda 3,6 gibi bir ortalamam var. Amerika’da master yapmak istiyorum ancak emin değilim. Bu sektörün en uç noktası nedir? Örneğin en yetkin uzay mühendisi NASA’da çalışır. En iyi bilgisayar mühendisinin hayali Google’dır. Peki bu meslek için böyle bir şey var mı? Mezun olunca ofis ve şantiye olanakları dışında başka seçeneğimiz var mı? Örneğin ar-ge çalışmaları, veya olağandışı yapıların tasarımı?

  • admin dedi ki:

   İnşaat mühendisliğinin aslında keskin bir uç noktası bulunmamaktadır çünkü çok geniş bir çalışma alanına sahiptir ve dünyaya bıraktığımız eserler yıllarca hatta yüzyıllarca varlığını sürdürebilir. Hepimizin çok iyi tanıdığı Mimar Sinan aslında aynı zamanda çok iyi bir inşaat mühendisidir. Öyle ki yüzyıllar önce günümüzdeki kullanımı yakın zamanda yaygınlaşan temellerde depreme karşı sismik izolatör yöntemlerini döneminin şartlarında inşa ettiği yapılarda uygulamıştır. Dolayısıyla inşaat mühendisliğinde çalıştığınız şirket veya kurumdan çok bulunduğunuz projeler ve bu projelerde geliştirdiğiniz teknikler önemlidir. NASA’nın araştırma merkezini de inşa edebilirsiniz, Google ofisini de. Bu benim eserim dediğiniz yapılar dünyaca ünlü olabilir. Bu işin uç noktası olarak da büyük şirketlerde normal bir mühendis çalışanı olmaktansa, kendi şirketinin veya isminin adı altında büyük projelere imza atmak gösterilebilir.

 5. erdem dedi ki:

  Öncelikle aydınlatıcı cevabınız için teşekkür ederim. Peki yüksek lisans hakkında ne düşünüyorsunuz? İyi bir üniversiteden alınan yüksek lisans derecesi bu dediklerinize ulaşmada önemli midir, yoksa şans faktörünü saymazsak daha çok deneyim, inşaat bilgisi, yabancı dil, program bilgisi gibi özelliklerle mi ulaşılır?

  • admin dedi ki:

   Yüksek lisans yapacağınız bölümü çok iyi seçmeniz öncelikli şart. Yüksek lisans yapmayı düşündüğünüz alanın çalışacağınız iş ile ilgisi olmazsa, size yüksek mühendis unvanından başka çok fazla bi katkısı olmaz. Ulaştırma Bölümünden yüksek lisans yapıp, betonarme yapıları projelendirme işinde çalışmak gibi. Bitirme tezinizde de bu faktörü düşünmenizde fayda var.

   Yabancı dil (İngilizce) ise sizi diğer bir çok mühendisten bir kaç adım öne taşıyacaktır. Yurt dışı çalışmaları için kaçınılmaz zaten. Bunun yanında kullanmak istediğiniz programları öğrenme ve hızlı kavrama aşamasında çok yardımcı olacaktır. Yabancı yönetmelikleri inceleyebilmek de son derece önemli.

   İnşaat sektöründe en önemli etken deneyimdir. Yeni mezun olduğunuzda göreceksiniz ki işe girerken hangi üniversiteden mezun olduğunuzdan çok neleri bildiğinize, neleri yapabildiğinize bakılacaktır. Belli bir deneyim elde ettiğinizde de artık çalışacağınız yere siz karar vermeye başlarsınız.

 6. emre dedi ki:

  merhabalar.
  inşaat mühendisliği bölümü hiç düşünmediğim bir mühendislikti. Ben Endüstri ve bilgisayar mühendisliği düşünürken şimdi çevremin etkisi ile boğaziçi inşaat mühendisliği düşünüyorum.Üniversitenin adının iş bulmada tercih konusu olma olasılığı var mı (tabi ki kendini geliştirmek önceliklidir).Endüstri ve bilgisayara göre daha çok iş imkanım olabir mi?

  • admin dedi ki:

   İnşaat mühendisi olarak gelişen inşaat sektöründe diğer mühendisliklere oranla çok daha hızlı iş bulma imkanınız vardır. Tıpkı ülke ekonomisinde olduğu gibi diğer sektörlerdeki yükseliş veya düşüş inşaat sektörüne doğrudan bağlıdır.

 7. Duygu aytekin dedi ki:

  Bu sene lise sona gidiyorum inşaat mühendisligi secicem bi kadın icin zormu calısması üniversitede dersleri zor

  • admin dedi ki:

   İnşaat mühendisliği her ne kadar erkeklere hitap eden bir meslek olarak görünse de bayan inşaat mühendislerinin sayısı azımsanamaz. Üstelik şantiyelerde görev alanlar da oldukça fazla. Bir bayan olarak ofiste çalışmayı daha çok isteyebilirsiniz. Ofiste çalışabileceğiniz alanlar ise proje, planlama gibi alanlar olabilir. Bu alanlarda iş bulmanızın kolaylaşması için kullanılan bilgisayar programları bilgilerinizi geliştirmelisiniz. Böylece rahatlıkla iş bulabilirsiniz. İş potansiyeli en yüksek mühendislik dalı, inşaat mühendisliğidir.

   Derslerin zorluğuna gelecek olursak diğer mühendislik dallarından pek farkı yok. Bölümü severek okuduğunuz sürece bir problem yaşamazsınız.

 8. duygu dedi ki:

  Merhaba ben inşaat mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Ben bu bölümü isteyerek seçtim ve şuanda da memnunum bölümümden ileride şantiye şartlarından kaçmak adına değil ama ofis ortamında çalışmanın kendim için daha uygun ve verimli olacağını düşünüyorum. Bu nedenle artık ofiste işime yarayacak programları öğrenmek istiyorum. Öğrenmem gereken programlar hakkında bilgi verir misiniz? Ayrıca yüksek lisans yapmayı istiyorum yüksek lisansın ofis çalışmaları açısından katkısı olur mu? Son olarak okuduğum üniversite en iyilerden biri olmasa da ortalama bir üniversite ve yüksek lisans yapmanın bu durum için de farkı olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 9. aleyna dedi ki:

  İnşaat mühendisliği hakkında gerçekten çok güzel bilgilere yer vermişsiniz. İnsanlar bu tarz bilgilerle daha iyi meslek seçebilir.

 10. Fırat dedi ki:

  Şimdi birçok meslekte olduğu gibi inşaat mühendisliğinde de başlangıç için asgari ücretin biraz üstü ile başlanıyor ama sonrasında kendinizi geliştirmenizle birlikte maaş da artıyor.

 11. Samet dedi ki:

  Merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim inşaat mühendisi olmak istiyorum ama kafamda bazı sorular var bunlardandır biri ileride kendimi geliştirerek daha büyük kendi adıma ait bi şirketim olma ihtimali varmı yani açıkcası kendi işimin patronu olabilirmiyim ve çalışma alanım nasıl olur

 12. pişmanlık dedi ki:

  olamazsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.