Excelde iki sütun arasındaki fark (Karşılaştırma)

Excelde iki sütun arasındaki farkı EĞER komutu ve DÜŞEYARA komutu ile basit bir şekilde tespit edebiliriz. Aşağıdaki video anlatımımızda 2 farklı yöntem ile birbirinden farklı listeler arasındaki farkları nasıl tespit edebiliriz görelim;

Anlatımlarımıza yazılı olarak devam etmeden önce excel yeteneklerinizi daha da arttırmak istiyorsanız Excel’de Çok Kullanışlı 15 Pratik Kısayol yazımızı da bir kenara alıp okuyabilirsiniz.

Videomuzda iki farklı yöntemden bahsediyoruz;

Bunlardan birincisi iki listenin birbirinden farklı sıralamasının olması ve aynı sayıda olmaması durumunda farklı ve aynı hücreleri tespit edebilmemiz üzerine hazırlandı. Bunu yaparken EĞER ve DÜŞEYARA komutlarından birlikte faydalanıyoruz.

Örneğimizde elimizde 2 adet liste var. Bunlardan birincisinde 1000 kişilik bir isim listesi mevcut, ikincisinde ise bu 1000 kişilik listenin farklı ve rastgele sıralanmış hali var. Ayrıca ikinci listede silinmiş olan isimler de var. Amacımız ise bu listeden silinmiş olanları tespit etmek.

Karşılaştırma sütununa yazdığımız formül şu şekilde: =EĞER(DÜŞEYARA(A2;D:D;1;YANLIŞ)=A2;”KİŞİ VAR”)

Bu formülle programa anlatmak istediğimiz, birinci listedeki ismi, ikinci listede ara ve eğer varsa KİŞİ VAR yaz, yoksa hata ver.

İkinci yöntemimizde ise sıralaması aynı olan ancak bazı hücrelerinde farklı değerler bulunan 2 ayrı listemiz bulunmakta. Biz sadece EĞER komutunu kullanarak hangi satırların farklı olduğunu tespit edebiliyoruz.

İlgili formülü gösteren resim aşağıdaki gibidir;

excelde iki sütun arasındaki fark

Bu yazımız Google Plus Excel-Türkiye topluluğumuzda bir üyemiz tarafından sorulan soruya karşılık olarak yazılmıştır. Soru ise şu şekildedir;

“selam
benim bir derdim var iki sütunu karşılaştırıp aradaki farkı bulmak için formül lazım çok acil yardımcı olursanız sevinirim”

Excelde iki sütun arasındaki fark nasıl bulunur?

EĞER komutu ile sütunların sağında kalan herhangi bir hücreye =EĞER(A1=B1;”AYNI”;”FARKLIIIII”) formülünü yazıyoruz. Burada AYNI ve FARKLIIIII yazan kısımları istediğiniz gibi kendi anlayacağınız şekilde değiştirebilirsiniz. Sonrasında A1 ve B1 ise sizin excel dosyanızda sütunlarınızın başlangıç hücrelerinin isimleri olmalı. Formülü yazdıktan sonra aşağıya doğru çektiğimizde farklı olan sütuna karşılık gelen satırda FARKLIIIII yazısı çıkacaktır. Aynı olanlarda ise AYNI yazısı kalacaktır. Böylece iki sütun arasındaki farklı tek bir komut ile kolaylıkla bulabiliyoruz.

Konuyla ilgili eklemek istediğiniz veya sormak istediğiniz başka bir şey varsa lütfen aşağıya yazınız. Excelde iki sütun arasındaki farkı bulmak ve iki farklı sütundaki verileri karşılaştırma için farklı yöntemleriniz var mı?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. Sergen dedi ki:

  Bu Excel büyük nimet sizce de öyle değil mi? Teşekkür ediyorum sizin sayenizde de çok kullanışlı olan özellikleri öğreniyorum.

 2. pınar dedi ki:

  sütun değil de hücre kontrolü için formül vermişsiniz aslında, yanyaa olan iki hücrenin arasındaki farka bakıyorsunuz. Bir sürunun herhangi bir hücresinde olan bilgi diğer sütunun herhangi bir hücresindeyse nasıl bulunur?

 3. İsmet dedi ki:

  1. sayfa ile 2. sayfadaki isimleri karşılaştıracak ve mükerrer olanları kırmızı
  farklı olanların isimlerin ise maviyle göstermek istiyorum
  yardımcı olur iseniz sevinirim
  kolay gelsin

 4. Edanur dedi ki:

  Merhaba,

  A1 sütununa MAVİ yazdım. B1 sütununa Mvi yazdım. Doğru olan verinin A1 sütununda yer aldığını vurgulayıp, B1 sütununda bulunan verinin A1 sütunundan farkını bulma formülünü nasıl yazabilirm.

  Yardımlarınızı bekliyorum.
  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.