Çelik kolon mafsallı ayak, sabit mesnet

Sabit mesnet olarak bildiğimiz mafsallı ayaklar moment almadığını kabul ettiğimiz ayak türleridir. Yalnızca basınca çalışan ve basınç ile kesmeye çalışan türleri mevcuttur. Sadece basınca çalışan türleri için uygun taban plakası seçimi yeterlidir ancak montaj sırasında devrilmeleri önlemek amacıyla birbirine mümkün olduğunca yakın ankraj bulonları eklenebilir. Ankraj bulonları aynı zamanda kolon ayağına gelen kesme kuvvetini alacak şekilde de düzenlenebilir. Mesnete gelen kesme kuvvetini karşılamak amacıyla taban plakasının altında kalacak şekilde kayma kaması veya küçük profiller de kullanılabilir.

mafsalli ayak sabit mesnet

Çelik yapılarda moment aktarmayan mafsallı ayak, sabit mesnet tasarımı ve hesap kuralları

Sabit mesnet / mafsallı ayak hesaplamaları için gerekli bilgiler Prof. Dr. Hilmi Deren, Prof. Dr. Erdoğan Uzgider, Doç. Dr. Filiz Piroğlu, Yar. Doç. Dr. Özden Çağlayan İTÜ hocalarımızın hazırlamış olduğu Çağlayan Kitabevin yayımladığı Çelik Yapılar kitabının Bölüm 11 Kolonlar kısmından ulaşabilirsiniz. Yine İTÜ Prof. Dr. Alpay Özgen ve Doç Dr. Güliz Bayramoğlu hocalarımızın Çelik Yapılar 1 ders notu olarak hazırladığı İTÜ yayınları kitabından da ulaşabilirsiniz.

 

Tekla Structures / Xsteel programında mafsallı ayak makrosunu components 5 grubu altında Base Plate 1042 makrosu ile kolon ayaklarına resimde görüldüğü gibi tanımlayabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.