Geçici Görevlendirme Belgesi – Yazısı Örneği Word Dilekçesi

İnşaat sektörü çok dallanan budaklanan bir sektördür. Tek bir çatı altında birden fazla şirket birden fazla işi aynı süre içerisinde sürdürmektedir. Bu gibi durumlarda iş kazaları önlemleri ve sigorta takipleri için geçici görevlendirme belgesi önem arz etmektedir.

olimpik yuüme havuzu çelik tonoz çatı

Geçici Görevlendirme Belgesi Hangi Durumlarda Gereklidir

Örnek olarak çelik konstrüksiyon montajı yapan bir A firması olsun ve bu firmanın bünyesinde çalışan sigortalı montaj ustaları bulunsun.

A firması, B firması için bir çelik yapı imal ediyor, aynı zamanda şantiyede montajını yapıyor. B firmasının sorumluluk alanı olan şantiyede A firmasının montaj ustalarının çalışması gerekiyor ve 1 haftalık işleri var.

Şantiye alanı, B firmasının sorumluluk alanı olduğu için A firmasının montaj ustaları için sigorta dökümlerini ve geçici görevlendirme belgesini talep ediyor.

A firması da her çalışacak usta için ayrı ayrı sigorta dökümlerini ve hazırlanan görevlendirme yazılarını hazırlayıp B firmasına gönderiyor ve artık belirlenen tarihler arasında A firmasından sigortalı montaj ustalarının B firmasında çalışacağı belgelenmiş oluyor.

Böylelikle görevlendirilen çalışanların iş güvenliği sorumluluğu B firmasına geçmiş oluyor ve çalışanları kurallara uymak konusunda uyarma hakkına sahip oluyor. Uyarıları dikkate almamaları halinde caydırıcı cezalar kesilip A firmasından tahsis edilebiliyor, ya da hakedişinden düşülebiliyor.

Dilerseniz sizler için hazırladığımız animasyon içerikli anlatım videomuzu izleyebilirsiniz.

geçici görevlendirme yazısı belgesi dilekçesi

Personel Görevlendirme Dilekçesi İçeriğinde Neler Vardır

Görevlendirme yazısı içerisinde;

 • Öncelikle sigortalının adı soyadı,
 • Nerede çalışacağına dair adres/firma bilgileri,
 • Çalışmanın hangi gün başlayacağını ve hangi gün biteceğini gösteren tarihler,
 • Görev yerinde hangi iş yapılacağı,
 • Belge tarihi ve görevlendiren kişinin kaşe, imzası

Görev kağıdının üst kısmında isteğe bağlı olarak görevlendiren firmanın logosu ve unvanı da bulunabilir.

Görevlendirilen çalışanın görev bölgesindeki kurallara uyacağını taahhüt eden bir yazı eklenerek çalışana tebliğ de edilebilir.

Görevlendirme yazısının genel olarak kapsamı bu şekildedir. Geçici Görevlendirme yazısı düzenlemedeki amaç, her sigortalı çalışanın bir çalışma bölgesi olduğundan, farklı farklı sahalarda çalışan işçilerin her firmada sigortalarının yapılmasındansa bağlı oldukları firmanın sigortası üzerinden görevlendirmeler yapılarak sigorta takibi konusunun açıklığa kavuşturulmasıdır.

İşçi görevlendirme yazısı, geçici görev kağıdı, şirket görevlendirme formu kavramlarının daha rahat anlaşılabilmesi açısından video anlatımımızı izleyebilirsiniz

Böylelikle çalışanlar iş güvenliği kuralları konusunda görev alınan yerin kapsamı altına alınıyor ve oranın kuralları geçerli oluyor. Geçici görevlendirme formu vasıtasıyla gelen işçilerin de biz size bağlı değiliz, bize karışamazsınız deme lüksü bulunmuyor.

Ülkemizde ve dünyada en çok iş kazalarının yaşandığı inşaat sektöründe ve diğer bütün sektörlerde bu dikkat çekilmesi önemli. Hem işçinin sağlığı açısından, hem de firmaların sorumlulukları açısından bu konuda daha hassas olmak gerekmektedir.

Şirketiniz için word dosyası formatında örnek görev kağıdı hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki linke göz atabilirsiniz

Örnek bir görevlendirme yazısı word dosyası indirmek için buraya tıklayın.

Yukarıda belirttiğimiz işçi görevlendirme yazısı word dosyası dilekçe örneği olarak kullanabilirsiniz. Vermiş olduğumuz word dosyasını kendinize göre düzenleyebilir ve firmanıza özel hale getirebilirsiniz. Alt bilgi kısmını silip kendi şirket / firma isim ve adres bilgilerinizi yazabilirsiniz.

Siz de benzer bir durumda çalışanlara sahipseniz ya da siz çalışıyorsanız, yaşadığınız tecrübeleri aşağıdaki yorum kısmına yazarak bizimle ve herkesle paylaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

8 Cevaplar

 1. Aktürk dedi ki:

  Geçici görevlendirme belge örneğine ihtiyacım vardı nasıl yapacağımı bilmiyordum çok iyi oıldu öğrendim allah razı olsun.

 2. constanbul dedi ki:

  işimiz gereği sık sık görevlendirme yazısı ihtiyacımız oluyor. tam formatı bilmiyorduk. her şantiye istiyor artık görevlendirme yazısı. vermiş olduğun formatı kullanıyoruz. problem yaşamadık.

 3. Aykut dedi ki:

  merhabalar, faydalandığınız kaynağa da değinseydiniz 🙂 https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/gecici-gorevlendirme-yazisi-ornegi.html

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Faydalandığımız sitelere mutlaka değiniyoruz.

   Linkteki yazının yayımlanma tarihi: 06 Mayıs 2018
   Bizim yazımızın yayımlanma tarihi: 23 Mayıs 2017

   Yazımız sizin yazınızdan daha önce paylaşıldığı için faydalanmış olmamız mümkün gözükmüyor. Ancak linkinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Belki daha fazla bilgi edinecek ziyaretçilerimiz olabilir.

 4. Hasan dedi ki:

  Geçici görevlendirmelerde geçici olarak geldiği işyerinde ki işyeri Hekimi bu kişiye yeni bir EK2 düzenlemek zorunda mı?
  Bu geçici forma İSG uzmanı kontrol ettiğine dair imza atıyor işyeri hekimi de imza atmak zorunda mı?
  Teşekkür ederim.

 5. Sevil dedi ki:

  Uzun zamandır görev belgesi örneği arıyordum. Vermiş olduğunuz örnek word sayfası işimi gördü. Teşekkür ediyorum.

 6. Mays dedi ki:

  Vermiş olduğunuz word dosyasını görev belgesi örneği olarak 2021 yılında da kullanabiliyor muyuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.