İnşaat demiri birim ağırlıkları, demir donatı hesabı

Günümüzde inşaat demiri olarak artık en yaygın kullanılan çelik kalitesi S420 nervürlü çeliktir. Çelik birim ağırlıkları genellikle kg/m olarak verilmektedir. kg/m ne demek? kg/m ne manaya gelir?

Bütün bunları en pratik haliyle anlatmaya çalıştığımız video anlatımını izleyebilir ve hakkındaki yorumları olumlu veya olumsuz hem yazımızın altına hem de video altına bırakabilirsiniz. Donatı birim ağırlıkları listesine ise aşağıda verdiğimiz liste linkinden ulaşabilirsiniz.

8 lik demir kaç kilo? 12 lik inşaat demiri kaç kilo gelir?

İnşaat demiri ağırlık birimi olarak kg/m verildiğinde 1 metre demir uzunluğuna denk gelen demir ağırlığı verilmektedir. Örneğin; S420 demir donatı kalitesinde Ø12 inşaat demirinin birim ağırlığı 0.888 kg/m’dir. Biz 10 metre demirin kaç kilo geldiğini bulmak için bunu 10 ile çarparız. 12 metre lazım ise 12 ile çarparız ve demir ağırlığını buluruz. Dolayısıyla 10 metre Ø12 demir 10 x 0.888 = 8.88 kilo gelir. 12 metre Ø12 betonarme demiri 12 x 0.888 = 10.656 kilogram gelir.

inşaat demiri sta4cad idecad donatı metrajı

İnşaat demiri birim ağırlıkları, inşaat demiri demir donatı ağırlık ve maliyet hesabı.

Demir donatı hesabı yapmak bu kadar basit. İhtiyacınız olan tek şey hangi demir çapından kaç metre uzunluğa ihtiyacınız olduğunu projenizden belirlemek. Daha sonra tek yapmanız gereken az sonra vereceğim linkten çapına göre demir birim ağırlıkları ile çarpacaksınız ve sonuç olarak demir donatı ağırlıklarını elde edeceksiniz.

Çaplarına göre bütün inşaat demiri birim ağırlıkları için tıklayınız.

İnşaat demiri tonaj hesabı yaparken takıldığınız konular varsa, idecad veya sta4cad ile donatı metrajı verirken veya incelerken kafanızda soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum kısmından bizimle iletişime geçebilir ve sorularınızı rahatça sorabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Öncelikle belirtmek isterim ki web sayfanız çok güzel olmuş. Paylaşım içinde çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.