Çelik Yapılarda Hangi Profiller Tercih Edilmeli

Yapısal olarak bizlere neredeyse limitsiz hizmetler sunan çelik malzemesi hem ülkemizde hem de dünyada yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Peki ülkemizdeki çelik yapılarda hangi profiller kolay bulunmakta, hangi profiller daha ucuz ve tercih edilebilir.

çelik yapılarda hangi profiller tercih edilebilir

Profil denince akla sadece kutu ve boru profiller gelmemelidir. Ülkemizde genellikle bu malzemelere yalnızca profil denmektedir ancak I, U, H şeklindeki malzemeler de genel tabiriyle çelik profil olarak geçmektedir.

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan profil çeşitleri Avrupa profil çeşitleridir genel olarak S235 ve S275 (eski tabiriyle St37 ve St44) kalitesindedirler.

Çelik Yapılarda Hangi Profiller Projelendirme Aşamasında Tercih Edilebilir

En basit haliyle açıklık getirmek gerekirse;

  • Çelik kolonlar için H kesitli HEA, HEB profiller
  • Çelik ana kirişler ve ara kirişler için I kesitli IPE profiller
  • Çelik çatı aşıkları ve kuşakları için U kesitli UPN profiller
  • Çelik çaprazlar ve ara bağlantılar için kutu veya boru profiller (CFCHS, CFRHS profiller) Çapraz kesitlerinde köşebentler veya çift köşebentler de tercih edilebilmektedir. Ancak belli bir mesafenin üzerinde (5-6 metre) köşebentler yeterli direnci gösterememektedir.
  • Stabilite bağlantıları için yine boru veya kutu profiller ya da HEA, HEB profiller

Peki bu profillerin hangileri daha ekonomik olacaktır

IPE profiller IPE300 ebatına kadar S275 kalitesinde yerli olarak temin edilebilmekte ve ithal olan daha büyük ebatlarına göre maliyeti düşük olmaktadır.

HEA ve HEB profillerinin tamamı S275 kalitesinde ithal olmaktadır. Maliyeti daha yüksektir. IPE profillere nazaran 0.2-0.5 tl/kg fark gösterebilir.

UPN profiller de S235 kalitesinde ithal olarak temin edilebilmektedir.

Boru ve kutu profiller ise büyük bir çoğunlukla S235 kalitesinde yerli olarak temin edilebilmektedir ancak kesit belirlemeden önce mutlaka yerli üreticilerin web sitelerini veya kataloglarını inceleyip ona göre tercihinizi yapmalısınız. Belli standart üretim ebatları bulunmaktadır ve bu ebatlar dışında temin etmeniz zorlaşabilir.

Çelik çatı kirişlerinde ekonomi sağlaması açısından zaman zaman petek kirişler de tercih edilmektedir. Petek kirişler genellikle I kesitlerinden oluşturulmaktadır. Hazır olarak satılan petek kirişler olsa da işçilik açısından daha zahmetli bir kiriş türüdür.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.