Çelik Ankastre (Moment Aktaran) Mesnet – Kolon Ayakları

Çelik konstrüksiyonlarda çelik ankastre mesnetler yatay ve düşey yüklerin yanı sıra moment de alan ve aktaran birleşim türleridir.

Çelik yapılarda ankastre ayak tasarımı yaparken beton basınç gerilmesi tahkiki, ankraj elemanlarının çekme dayanım tahkiki, taban plakası kalınlığı tahkiki, kolon bayraklarının veya berkitmelerinin kaynak boyu tahkiki ve ankrajların ya da kayma kamalarının kesme tahkiki kolona gelen en kritik yükler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Çelik yapılarda çelik ankastre moment aktaran ankastre mesnetler, hesap yöntemleri ve tasarım şekilleri

çelik ankastre ayak berkitmeli tekla

Sabit mesnet / mafsallı ayak hesaplamaları için gerekli bilgiler Prof. Dr. Hilmi Deren, Prof. Dr. Erdoğan Uzgider, Doç. Dr. Filiz Piroğlu, Yar. Doç. Dr. Özden Çağlayan İTÜ hocalarımızın hazırlamış olduğu Çağlayan Kitabevin yayımladığı Çelik Yapılar kitabının Bölüm 11 Kolonlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Yine İTÜ Prof. Dr. Alpay Özgen ve Doç Dr. Güliz Bayramoğlu hocalarımızın Çelik Yapılar 1 ders notu olarak hazırladığı İTÜ yayınları kitabından da ulaşabilirsiniz.

 çelik ankastre moment aktaran mesnet ayak

Tekla Structures Xsteel programında tipik bir berkiteli ankastre mesnet birleşimini Stiffened base plate (1014) makrosu ile modelleyebilirsiniz.

Çelik yapılarla ilgili çeşitli video eğitimler ve birleşim türleri hakkında daha fazla bilgi almak için Çelik Yapılar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kendinizin de çeşitli çelik konstrüksiyon tecrübeleriniz varsa eğer aşağıdaki yorum yazma kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.