Laminat Parke ve Lamine Parke Özellikleri ve Farkları

Kaplama malzemesi olarak kullanılan laminat parke ve lamine parke sıklıkla karşımıza çıkan kaplama malzemeleri olmakla beraber aralarında büyük farklar bulunmaktadır. Genellikle karıştırılan ve arasındaki farklar az bilinen malzemelerdir. Laminat kapıların kaplamasında da kullanılan bir kaplama malzemesi olduğundan burdan doğal olmayan parkenin laminat olduğu çıkarılabilir.  Bu malzemeler arasındaki farklardan önce malzemeleri tanıyalım.

Laminat Parke Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Laminat parke günlük hayatta iç mekanlarda en çok karşılaşılan parke türlerindendir. Yapay bir parke türüdür. Aslında parke olarak adlandırılması da tartışılır bir durumdur ve zemin kaplama malzemesi olarak adlandırılması daha uygun denilebilir.

Laminat parkeler genellikle 4 kat malzemeden oluşmaktadır. En altta denge kağıdı katmanı bulunur. İkinci katman olarak MDF (Medium Density Fiberboard) veya HDF (High Density Fibreboard) dediğimiz orta yoğunlukta veya yüksek yoğunlukta lif levha malzemeleri kullanılmaktadır. MDF ve HDF üstüne tekrar bir kağıt tabakası ve bu tabakalar üzerine en üst katman olan cila tabakası katmanı yapılır. Yüksek basınç altında ve kimyasal etmenlere maruz kaldıkların doğal parke değillerdir. 

Laminat parkelerin avantajlı özellikleri; Kalitesine bağlı olarak güneşte solmalar meydana gelmez ve en üst katmandaki cila tabakasından dolayı çizilmezler. Baskı malzemelerinden üretildikleri için desen vermesi kolaydır. Bir çok farklı renk tonlarında ve desenlerde laminat parke türü bulunmaktadır. Vernik ve boya istemezler. Laminat parkenin dezavantajları ise; Laminat parkelerin hava geçirgenlik özellikleri yoktur, kimyasal madde içermektedirler. Laminat parke ve lamine parke bu durumda sağlık açısından değerlendirilebilir. Ayrıca onarılmaları mümkün değildir. Kırılmalar ve bozulmalar olduğunda yenilenmesi gerekmektedir.

Lamine Parke Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Lamine parke tamamen doğal malzemelerden üretilen ve 3 katman olarak karşımıza çıkan zemin kaplama malzemesidir. Genellikle en altta 2mm kalınlığında, orta katmanda 8mm ve üst katmanda 4mm kalınlığında ahşap malzemeden üretilmektedir. Lamine parkeler doğal malzeme ve sağlıklı olup evlerde kullanılması uygundur. Lamine parkeler üretim olarak laminat parkeye göre daha maliyetlidir. Kurutma ve iklimleme işlemlerinden geçerek, kimyasal madde kullanılmadan sıkıştırılarak üretilir. Lamine parkenin avantajlarına bakacak olursak; doğal malzeme olduğundan sağlıklıdır, gözeneklerinden dolayı ısı koruması vardır, dekoratif olarak üretilebilirler, onarılabilir ve uzun ömürlüdürler. Kalitesine göre maliyet bir dezavantaj sayılmasa da lamine parke fiyat açısından pahalı olduğundan bu durum dezavantaj olarak değerlendirilebilir.

laminat parke ve lamine parke

laminat parke ve lamine parke

Laminat Parke ve Lamine Parke Arasındaki Farklar ve Karşılaştırmaları

Laminat Parke ve Lamine Parke arasındaki farkları karşılaştırmaları olarak maddeler halinde listelersek;

  • Laminat parke kimyasal etkenlere maruz kaldığından doğal olmayan bir malzemedir, lamine parke ise doğaldır. Bu nedenle lamine parke daha sağlıklıdır.
  • Laminat parkeler MDF, HDF gibi yapay malzeme katmanlarından oluşmaktadır. Lamine Parkeler ise doğal ahşap malzemeden üretilmektedir.
  • Laminat parke doğal olmadığından lamine parkeye göre fiyatı daha azdır.
  • Laminat parkenin onarılma durumu olmamaktadır ancak lamine parkeleri onarmak mümkündür.
  • Lamine parkeler çizilmelere maruz kalabilir ve koruma önlemleri alınmazsa güneşten solmaları mümkündür., laminat parkeler ise en üst katmandan bulunan cila malzemesinden dolayı çizilme ve solma görülmez.
  • Lamine parkelerin doğal gözeneklerden dolayı nefes alma özellikleri bulunmatadır ancak laminat parkelerde bu durum gözlenmez. Gözenek durumu zeminlerdeki nem durumunu etkilemektedir.
  • Laminat parke ve lamine parke türlerinin her ikisi de farklı renk ve desenlerde üretilebilmektedir.

Lamiant parke ve lamine parkeler kullanım yerlerine göre seçilebilir. Günümüzde en büyük etken olan maliyet sebebiyle evlerimizde lamine parke yerine daha ucuz olan laminat parkeler kullanılmaktadır. Sağlık açısından lamine parkelerin %100 ağaç malzemeden üretildikleri için daha sağlıklı olduğu unutulmamalıdır. İş yerlerinde ve yoğunluğun fazla olduğu yerlerde laminat parke kullanımı daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.