SAP2000 Gruplandırma Renklendirme Pratik Çalışma

İnşaat mühendisliği için SAP2000 programı analiz programlarının başında gelir ve bir çok yapının statik ve dinamik analizlerini hızlıca yapmanıza olanak sağlar. Peki yapıların modelini oluştururken SAP2000 gruplandırma özelliğinden faydalanıyor musunuz?

Öncelikle SAP2000 gruplandırma ve renklendirme üzerine kendi hazırlamış olduğumuz videomuza bir göz atmanızı öneririz;

Video eğitimde de görebileceğiniz gibi SAP2000 ile gruplandırma yaparak aynı zamanda çubuk elemanları renklendirebiliyorsunuz. Ayrıca belli gruptaki çubukları 1-2 saniye içerisinde seçebiliyor ve dilediğiniz gibi kopyalayabiliyorsunuz.

Eğitim videosunda öğrenebileceğiniz özellikle ise şu şekilde;

Assign to Group (Ctrl+Shift+G): Bu komut sayesinde seçmiş olduğunuz herhangi bir elemanı belirlediğiniz ve ismini kendinizin verdiği bir gruba atayabilirsiniz. KOLON, KİRİŞ, ÇAPRAZ gibi kolay grup isimleri verebilirsiniz.

Select Groups (Ctrl+G): Bu komut ile daha önce atama yaptığınız grupları ayrı ayrı yada listeden Ctrl tuşu yardımı ile çoklu işaretleyerek seçebilirsiniz. Daha sonra bu seçiminize yeni kesit ataması yapabilir veya onları kopyalama, aynalama, taşıma gibi işlemler uygulayabilirsiniz.

Replicate (Ctrl+R): Replicate komutu çoklu veya tekli kopyalama, döndürme (rotate) veya aynalama (mirror) yapabileceğiniz penceredir. Modelleme sırasında sizi en çok hızlandıran komutlardan biridir.

Display Options For Active Window penceresinden gruplara göre nasıl renklendirme yapıldığını göreceksiniz.

sap2000 gruplandırma renklendirme pratik çalışma

Verilen komutların yanı sıra basit bir hangar tipi çelik yapı nasıl çizilir onu da görmüş olacaksınız.

Bütün bu çalışmaların sonucunda tasarlamış ve analizlerini yapmış olduğunuz yapıların aynı zamanda görsel olarak güzel görünmesini ve hazırladığınız dökümanlarda daha anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz.

SAP2000 gruplandırma yaparken aynı zamanda detaylı proje çizim aşamalarını SAP2000 proje çizim aşamaları yazımızdan takip edebilir ve projelendirme yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. burkay dedi ki:

    anlatımınız sap2000 yazılımında son derece hızlı projelendirme ve analiz yapmamıza imkan sağladı. çizim kalitemiz 2 kat arttı diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.