Yapı Sınıfları 2018 Birim Fiyat Maliyetleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her yıl yayımlamış olduğu inşaat maliyetlerini hesaplamada kullanılabilecek yaklaşık yapı birim fiyatlarını yazımızda bulabilirsiniz. Yapı sınıfları 2018 yaklaşık birim maliyetler Nisan-Mayıs ayları aralığında yayımlanmaktadır.

yapı sınıfları 2018 bayındırlık yaklaşık birim fiyat maliyetler

Yapı Sınıfları 2018 yaklaşık birim fiyat ve maliyetler dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanmıştır. Buradan indirebilirsiniz.

İlgili döküman tebliğ edilene kadar 2017 yılı yaklaşık birim maliyetler geçerli olacaktır. Bayındırlık birim fiyatları yapı sınıflarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu maliyetler mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılır. Aynı zamanda yapı sınıflarının da neye göre çeşitlendiğini görebilirsiniz.

Yapı sınıfı sayısı arttıkça yapının büyüklüğü de artmaktadır. Yani 1. sınıf yapılar baraka tarzı yapıları temsil ederken 5. sınıf yapılar Tiyatrolar, Konser Salonları, Oteller gibi büyük yapıları temsil etmektedir. Bu şekilde kademeli olarak artmaktadır. Birim maliyetler de aynı şekilde kademeli olarak artmaktadır.

Yapının hangi sınıf ve gruba ait olduğu belirlendikten sonra yapı sınıfları 2018 mimarlık ve mühendislik birim fiyat ve maliyetleri tebliğinden hesaplanabilmektedir.

Mimarlık ve mühendislik hizmet bedelleri birim fiyatlarına en hızlı şekilde ulaşabilmek için bu yazıyı düzenli olarak takip edebilir ya da twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. Böylelikle yapı sınıfları maliyetlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.