Kolon Kiriş Birleşimi Çelik Yapılar Bağlantı

Çelik yapılarda kolon kiriş birleşimi yönetmeliklerce sınırlandırılmıştır çünkü yönetmeliklerde belirtilen kolon kiriş birleşimi detayları deneylerle test edilmiş ve hesap teşkilleri yapılmış birleşim detaylarıdır. Dolayısıyla yönetmeliklerde bulunmayan birleşim detaylarından kaçınmamız gerekir.

Türk Deprem Yönetmeliğinde çelik yapılar ile ilgili kısımda moment aktaran kolon kiriş birleşimi için çeşitli detaylar verilmiştir. Bunlar bulonlu, kaynaklı, takviye plakalı, guseli bağlantı gibi çeşitlere ayrılmıştır. Mühendisler tasarımlarını yaparken buradaki bağlantı tiplerini baz alarak yapabilirler.

kolon kiriş birleşimi

Moment aktaran bir birleşime örnek olabilecek TDY 2007 yönetmeliğinden alınmış bir resim.

Moment aktarmayan kolon kiriş bağlantılarına veya kiriş kiriş bağlantılarına dair yönetmeliğimizde maalesef yeterli bilgi bulunmuyor. Bu gibi durumlarda çelik yapılar için avrupa veya amerikan yönetmeliklerine başvuruyoruz. Betonarme yapılarda moment aktarmayan kolon kiriş bağlantısı mümkün olmadığı için bu gibi sıkıntılar doğmuyor ve TS 500 yönetmeliği yeterli gözüküyor.

Çelik yapılar ve betonarme yapılar için kolon kiriş birleşimi nasıl çeşitlilik gösterir?

Çelik yapıların işlemesi betonarme yapılara göre daha çeşitli olduğundan aynı görevi gören bir bağlantı çeşidini bir çok farklı biçimde uygulayabiliyoruz. Dolayısıyla zaman zaman yönetmeliğin dışına çıkmak durumunda kalınabiliyor ancak mutlaka Türk yönetmelikleri olmasa da yabancı bir yönetmelikten örnek alındığı hesap detaylarında belirtilmelidir.

Betonarme yapılar kolon kiriş birleşimi detayları için TS 500’den faydalanabilirsiniz. Zira betonarme yapılardaki geçmişimiz daha eski olduğundan yönetmeliğimiz de bir nebze de olsa ihtiyacı hemen hemen tam olarak karşılayabilecek seviyede. Yeni türk deprem yönetmeliğinden beklentimiz bu gibi eksiklikleri hep çelik yapılarda hem betonarme yapılarda mümkün olduğunca minimize etmesidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.