Çatı eğim hesabı nasıl yapılır (Derece Hesaplama)

Mimari projelerde çatı eğimi tarif edilirken genellikle %5 eğim, %12 eğim, %15 eğim, %30 eğim ve benzeri gibi ifadeler kullanılır. Peki çatı eğim hesabı yapılırken bu eğim değerlerini nasıl kullanabiliriz. Yüzdelik değerle ifade edilmiş eğimin açısının kaç derece olduğu nasıl hesaplanır?

Kolaylık sağlaması açısından sizler için bir de video anlatım hazırladık. Video anlatımını yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

çatı eğim hesabı nasıl yapılır

Misal olarak projede %10 olarak verilmiş bir çatı eğimi bulunsun. %10 eğim demek çatı eğiminin başlangıç noktasından mahya (çatının tepe noktası, yukarıdaki resimde gördüğünüz en üst nokta) noktasına kadar olan dik ve yatay uzaklığın birbirine oranının 1/10 olduğu anlamına gelir. Çatının eğiminin başladığı noktadan itibaren mahya altına geldiğinde 10 metre ilerlemişseniz, 1 metre yukarı çıkmışsınız anlamına gelir.

Çatı eğimine ait açıyı da hesaplayabilmemiz için ters tanjant işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Eğer elinizde fonksiyonel bir hesap makinesi varsa bu gayet basit bir işlem. Şöyle ki ters tanjant ifadesi genellikle “tan-1” olarak normal butonların üzerinde bulunur ve aktifleştirmek için önce Shift butonuna basmanız gerekir. Shift butonuna basıp, üzerinde tan-1 olan butona bastıktan sonra %10 değerini ifade eden 0.1 yazarak = tuşuna bastığınızda (%15 için 0.15, %12 için 0.12) karşınıza çıkan değer size açı değerini verir. %10 eğim için 5.71 küsur bir değerin karşınıza çıkması gerekir.

yerinde çatı eğimi hesabı

Eğer ki mevcut bir çatının üzerinde çatı eğim hesabı yapmak  istiyorsanız da yukarıdaki temsili resimde gördüğünüz gibi su terazisine ihtiyacınız var. Daha sonra resimdeki gösterildiği noktalardan ölçüler almanız gerekmektedir. Resimde 3 inç ve 12 inç olan ölçüleri biz 3 cm ve 12 cm olarak baz alalım ve eğim hesabı yapalım.

Yukarıdaki resim baz alınarak örnek bir çatı eğim hesabı beraberce yapalım.

Çatı eğimi tarafına denk gelen (sol taraf) açının tanjantını almamız gerekiyor. Resimdeki malzeme ile açı ölçemediğimizden örnek olarak aldığımız 3 cm ve 12 cm değerlerinden eğimi hesaplayabiliriz. Açının karşısına denk gelen 3 cm değeri ile yanına denk gelen 12 cm değerini birbirine böldüğümüzde bize eğimi verir. 3/12 = 0.25 yani %25 eder. Resimdeki çatının eğimi yüzde %25. Eğim açısı ise 14.03 derece.

Eğer yukarıdaki durumda açı ölçme imkanınız varsa açıyı yaklaşık 14 derece bulacaksınızdır ve hesap makinenizde tan14 hesabını yaparsanız yaklaşık 0.25 değerine ulaştığınızı görebilirsiniz. Böylece çatı eğim hesabı kolaylıkla yapılabilir.

Çatı Eğim Hesabı Nasıl Yapılır Video Anlatım

Çatı eğim hesabı ile ilgili anlatımlarımız bu kadar. Sitemizde ve youtube kanalımızda inşaat sektörü ve mühendislik ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hemen hemen her çatıya uygulanması gereken yağmur deresi hesap esasları için Yağmur deresi hesabı verileri başlıklı yazımıza ulaşabilir. Çatı eğim hesabı ile ilgili sorularınız varsa eğer aşağıdaki yorum yazma kısmından sorabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. bu mudur dedi ki:

  Bu mudur yani

 2. Emrah özer dedi ki:

  5 katlı bir apartmanda çatı için %33 lüks bir eğim öngörülmüştür çatı betonarme bir döşeme üzerine oturtulduğuna göre çatı yüksekliği ne kadar dır

 3. murathan dedi ki:

  BİZ DE SORALIM O ZAMAN. BİR KENARI 10M, DİĞER KENARI 10M OLAN ÇATININ EĞİMİ %33 İSE DÖŞENECEK SAC ALANI KAÇ M2’DİR?

  NOT: 10M’LER SAÇAKTAN SAÇAĞA DÜZ KENAR UZUNLUKLARINI TEMSİL EDER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.