Yapı Sınıfları 2017 ve Yapı Birim Maliyetleri

Yapı sınıfları ve bu sınıfların yaklaşık birim maliyetleri her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2017 yılı ile birlikte merak edilen birim maliyetler 04 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla açıklanmıştır. Yapı sınıfları 2017 birim maliyetleri pdf dosyasına ulaşmak için aşağıdaki linki kullanarak yapı sınıflarını ve bunların birim maliyetlerini görebileceksiniz.

Yapı Sınıfları 2017 ve 2017 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetlerine ulaşmak için buraya tıklayın

Tebliğde belirtildiği üzere 01.01.2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer. Yani geçen yıllardaki yapılar için yapılan ve şuandan itibaren yapılacak hesaplamalarda 2017 yılı yaklaşık birim maliyetleri geçerlidir.

yapı sınıfları 2017

2017 yılına ait yapı sınıfları ve yapı yaklaşık birim maliyetleri açıklanıncaya kadar 2016 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri ni çalışmalarınızda kullanılabiliyordu ancak artık 2016 yılı birim maliyetleri geçerli değildir.

Yapı sınıfları ve yapı yaklaşık birim maliyetleri mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen bu yaklaşık birim maliyetler; yapının mimarlık hizmetlerine esas olan sınıfı dikkate alınarak inşaat genel giderleri ile yüklenici kârı dâhil belirlenmektedir. Ayrıca çevre ve şehircilik bakanlığı birim fiyat 2017 excel ya da 2017 birim fiyatları excel dosyasına gerek duymadan yukarıdaki pdf linki ile aradığınız bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yapı ve inşaat maliyetleri nasıl belirlenmektedir?

Yapı maliyetlerinin belirlenmesinde yukarıda belirtilen yapı yaklaşık birim maliyetleri kullanılmaktadır. Öncelikle maliyeti hesaplanmak istenen yapının hangi sınıf ve gruba ait olduğu belirlenir. Söz konusu birim fiyatlar metrekare fiyatları olduğundan yapının kaç metrekare olduğu hesaplanır. Yapı birden fazla kattan oluşuyorsa tüm katların alanı ayrı ayrı hesaplanarak yapının sınıf ve grubuna denk gelen birim maliyet ile  çarpılarak hesaplanır. Bu hesaplarda yapının amortismanı (yıpranma payı) da göz önünde bulundurulur ve yapı yaklaşık birim maliyeti hesaplanır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Cemil bis dedi ki:

    Ne zmn aciklanir bilgisi olan var mi?

    • admin dedi ki:

      04.05.2017 itibarıyla yayımlanmıştır. Yazımızdaki fotoğrafın altındaki linkten pdf dosyasına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.