CFCHS ve CFRHS çelik profil isimleri

Çelik yapı proje paftalarında sıkça rastlayabileceğiniz CFCHS ve CFRHS profil isimlendirmesi aslında yaygın olarak bilinen boru ve kutu profillerin ingilizce adlandırmasıdır. Aynı zamanda bu işimler karşınıza sadece CHS ve RHS olarak da çıkabilirler.

cfchs ve cfrhs celik profil

CFCHS ve CFRHS çelik profil isimleri nelerdir, açılımları ve Türkçe karşılıkları nedir?

CFCHS’nin açılımı Cold Formed Circular Hollow Section, Türkçe’si ise soğuk şekil verilmiş boşluklu dairesel boru kesit anlamına gelir. Bu profil çeşidini aynı zamanda sadece CHS (Circular Hollow Section, Boşluklu Dairesel Kesit) veya HFCHS (Hot Formed Circular Hollow Section, sıcak şekil verilmiş boşluklu dairesel kesit)  olarak da projelerde görebilirsiniz.

CFRHS’nin açılımı Cold Formed Rectengular Hollow Section, Türkçe’si ise soğuk şekil verilmiş boşluklu dikdörtgen kesit anlamına gelir. Bu profil çeşidini aynı zamanda sadece RHS (Circular Hollow Section, Boşluklu Dikdörtgen Kesit) veya HFRHS (Hot Formed Rectengular Hollow Section, sıcak şekil verilmiş boşluklu dikdörtgen kesit) olarak da projelerde görebilirsiniz.

Örnek olarak “CFCHS108.0X3.6” olarak bir isimlendirme gördüğünüzde bu 108.0 mm çapında ve 3.6 mm et kalınlığında boru kesit çelik profil demektir. “CFRHS120X80X3” olarak çelik proje üzerinde isimlendirme görürseniz 120 mm ve 80 mm kenar uzunluklarına sahiptir. Aynı zamanda 3 mm et kalınlığına sahip çelik kutu profil olduğunu anlayabilirsiniz.

Çelik yapılarda kullanılan farklı tiplerde isimler ile karşılaştınız mı? Hangi profil tiplerini biliyorsunuz? Aklınıza takılan farklı profil isimlendirmeleri varsa eğer bize sorabilirsiniz.

Aşağıdaki yorum alanını kullanarak bizimle iletişime geçin. En kısa zamanda cevaplamaya çalışalım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

10 Cevaplar

 1. erhan dedi ki:

  cpz/5rhs40*2 ne demek

 2. Vedat dedi ki:

  Shs 80*3 derken dairesel kesit mi kutu profil mi anlamalıyız

 3. Murat SOLMAZ dedi ki:

  Tekla programında D30 şeklinde kodlanan ve çizimde (30×30) şeklinde ölçülendirilen profilin anlamı nedir?..
  Teşekkürler…

 4. admin dedi ki:

  D30: 30 mm çapında silindir çubuk anlamına gelir.

  30×30 profil ise bir kenarı 30 mm olan içi dolu kare demir anlamına gelir. Eğer 30x30x2 gibi değer olursa 30 mm kenar uzunluğu olan ve 2 mm et kalınlığı olan kutu profil anlamına gelir.

 5. admin dedi ki:

  SHS80*3 profil 80 mm kenar uzunluğu, 3 mm et kalınlığı olan kare kutu profil anlamına gelir. SHS profil aynı zamanda boşluklu kutu kesitli profil anlamına gelir.

 6. Sarp dedi ki:

  bu tanım malzemenin üretimi hakkında bilgi veriyor mu, dikişli veya dikişsiz olarak?

  • admin dedi ki:

   Tam olarak değil ama kısmen bilgi sahibi olabiliriz. Sıcak şekil verilmiş olanlar dikişsiz olur. Soğuk şekil verilmiş olanlar da genellikle dikişli olur ama her zaman değil. Soğuk şekil verilmiş olarak genellikle küçük kesitli profiller dikişsiz üretilebilmekte. Bunlara da çekme boru veya çekme kutu profil denmektedir. Ebatlar arttıkça düz dikişli ya da spiral dikişli olarak üretilmekte.

   İngilizce kaynaklara da bakmak isterseniz profil tiplerinin İngilizce karşılıkları da şu şekildedir:
   Dikişsiz (Kaynaksız) boru, kutu profiller: Seamless pipe ya da Seamless tube
   Düz dikişli (Kaynaklı) profiller: Butt-weld pipe ya da Butt-weld tube
   Spiral dikişli (Kaynaklı) profiller: Spiral-weld pipe ya da Spiral-weld tube

   Hepsinin hem maliyet açısından hem de kullanım alanları açısından birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. O yüzden hangi alanda kullanacaksanız iki açıdan da en uygun olanı tercih etmekte fayda var.

 7. VİLDAN ÖNDER dedi ki:

  HFSHS 60*60 ne demek?Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   HFSHS açılımı Hot Formed Square Hollow Section, Türkçe karşılığı olarak Sıcak Şekil Verilmiş İçi Boş Kare Kesit şeklinde isimlendirilebilir. Kısacası 60’lık kutu profil de diyebiliriz.

   HFSHS60*60’dan sonra bir de *3, *4 gibi ibareler de bulunur. HFSHS60*60*3 şeklinde. Buradaki 3 değeri de et kalınlığını belirtir. Türkçe olarak KUTU60*60*3 diyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.