Tam Penetrasyonlu Küt Kaynak Tanımı

Tam penetrasyonlu küt kaynak tanımını yapabilmek için öncelikli olarak tek başına küt kaynak birleşimi türünü iyi anlamamız gerekiyor. Küt kaynaklar hakkında genel bilgiyi Köşe kaynak ve küt kaynak nedir? Nasıl yapılır? başlıklı yazımızdan alabilirsiniz ancak bu yazımızda da küt kaynağın tanımına biraz daha ayrıntılı gireceğiz.

Küt kaynak 3 farklı türde yapılır. Bunlar tam penetrasyonlu küt kaynak, kısmi penetrasyonlu küt kaynak ve eğik yüzeylere uygulanan küt kaynak. Dolayısıyla bir kaynak için küt kaynak olacak deniliyorsa bu 3 kaynak türünden biri uygulanacaktır. Çelik yapılar sektöründe çoğunlukla tam penetrasyonlu küt kaynak ve daha az sıklıkta kısmi penetrasyonlu küt kaynak uygulanır.

Tam penetrasyonlu küt kaynak, profil veya plakaların kaynatılacak bölgelerinde kaynak ağzı açılmasıyla ve plaka kesitinin tam olarak kaynak ile doldurulmasıyla oluşan kaynak türüdür. Yani kaynak yapılacak bölgenin kesitinde plaka kalınlığı kadar bir kaynak görmemiz gerekmektedir. Evet, haklısınız bunu kelimeler ile anlatmak biraz zor gibi duruyor.

tam penetrasyonlu küt kaynak

 

Resimlerden de anlaşılacağı gibi plakanın kesiti boyunca açılmış olan kaynak ağzı, kaynak ile doldurulması ile bu kaynak türü oluşur.

Artık kısmi penetrasyonlu küt kaynak tanımını yapmak daha kolay olsa gerek. Bir kaç cümle ile açıklayacak olursak, kaynatılacak olan profil veya plakaların kaynak bölgelerine plaka kalınlığı kadar değil de belli bir bölgesine kadar kaynak ağzı açılıp kaynatılması işlemidir. Plakanın kaynak bölgesine kesit olarak bakıldığında plaka kalındığından daha küçük bir kaynak kalınlığı görülecektir.

kısmi penetrasyonlu küt kaynak

Küt kaynak mantığı artık daha iyi anlaşıldığına göre köşe kaynaktan tam penetrasyonlu küt kaynak oluşmayacağını ve penetrasyon gereği kaynak ağzının şart olduğunu görmüş olduk. Dolayısıyla bir birleşim çeşidi köşe oluşturuyor olsa bile küt kaynak tanımına uyabilmesi için mutlaka kaynak ağzı açılmış olması gerekir.

Çelik yapılarda küt kaynak türlerinden tam penetrasyonlu küt kaynak ve kısmi penetrasyonlu küt kaynak tanımları

Birbirine 90 derecelik açı ile birleşen plakalarda veya profillerde kaynak bölgesinde plaka kalınlığı kadar veya kısmi olarak kaynak ağzı açılarak küt kaynak türü teşkil edilebilir.

Kaynak ağzı açılmadan oluşabilecek küt kaynak türü de 3. tip olarak söylediğimiz eğik yüzeylerde uygulanan küt kaynak. Bu küt kaynak türü bükümlü plakalarda, kutu profillerde ve benzeri elemanlarda oluşabilir. Aşağıdaki resimden bu durumu daha iyi anlayacaksınız.

eğimli küt kaynak

Tam penetrasyonlu küt kaynaklar ingilizce de full penetration welding, full penetrate weld şeklinde, Türkçe olarak da tam nüfuziyetli kaynak, tam nüfuzlu kaynak olarak da anılabilir. Kısmi penetrasyonlu küt kaynak ise ingilizce partial penetration welding, partial penetrate weld olarak isimlendirilmesinin yanında Türkçe olarak kısmi nüfuziyetli kaynak veya kısmi nüfuzlu kaynak olarak da adlandırılabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. şevki dedi ki:

    Küt kaynağın tanımıyla alakalı faydalı bir yazı olmuş. Özellikle tam penetrasyonlu kaynak konusunda soru işaretleri vardı. Onlar giderilmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.