Atatürk Barajı – Yapısı ve Özellikleri

atatürk barajı inşaat aşaması

Atatürk Barajı, Fırat Nehri üzerine, Şanlıurfa – Adıyaman illeri arasında kurulu, enerji ve sulama amaçlı yapılan bir barajdır. 1992 yılında işletmeye açılan barajın inşaatının başlangıç tarihi 1983’tür. Barajın 8 türbini vardır ve baraj yüksekliği 169 metredir. Dış yüzeyi kaya, iç yüzeyi kil ve toprak olan bu baraj, kaya dolgu tipindedir. Baraj, gölün baskısı nedeniyle ilk yapımındaki yüksekliği 10 metre kısalmıştır.

84.4 milyon metreküp kaya ve toprak dolgusuyla dolgu bakımından dünyanın en büyük 5. barajıdır. 817 kilometrekarelik bir göl alanına sahiptir. Atatürk barajı ortalama su akışı yıllık 26.654 milyar metreküp olmakla beraber, toplam su depolama hacmi ise 48.7 milyar metreküptür.

Atatürk barajı maliyeti, üretim kapasitesi, açılışı ve katkı sağladığı alanlar.

Her bir grupta 300.000 kilovat gücünde 8 tane türbin jeneratör yer almaktadır. 8 üniteden 2’si 25 Temmuz 1992’de hizmete açılmıştır. İnşaatı tamamlanmış ve 9 Mart 2014 tarihinde açılışı yapılmış olan Şanlıurfa Suruç tünelinin tamamlanmasıyla, Şanlıurfa, Harran, Mardin, Ceylanpınar, Siverek-Hilvan ovalarıyla beraber sulanır hale gelen arazi miktarı 1.43 milyon dönüm olmuştur. Atatürk Barajının maliyeti Şanlıurfa Suruç tüneli ile beraber 4 milyar dolardır. Temelden itibaren yüksekliği 169 metre olan barajın, içerisindeki nehir seviyesinden yükseklik açısından minimum su kotu 513, ideal su kotu 526 ve maksimum su kotu 524 metreye ulaşır. Barajda elektrik üretmek için gereken minimum yükseklik 133 metredir. Barajın duvarının eni 15 metre ve boyu ise 1644 metredir.

atatürk barajı bitmiş hali

Atatürk barajı dolgu hacmi bakımından dünyada 6. sırada yer almaktadır. Hidroelektrik Santrali de dünyada yapımı hala devam eden barajlar arasında 3. inşa edilmiş barajlar arasında 5. büyük barajdır. Atatürk Barajı Türkiye’nin en büyük barajıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.