İnşaat Mühendisi Olan Ünlü Dizi ve Film Karakterleri

İngilizcesi Civil Engineer olan İnşaat Mühendisi kavramı aslında Türkçe’mizde tanım olarak biraz kısıtlanmış gibidir. Civil kelimesi Sivil anlamına gelmektedir ve sivil aslında insanı temsil eder. Örneğin medeniyet anlamı olan civilization kelimesi civil’den türemiştir. Bizde inşaat ile sınırlandırılmış olan bu tanım aslında yabancı dillerde medeniyeti inşa eden bir meslek tanımı olarak benimsenmiştir.

İnşaat Mühendisliği mesleği, askeri mühendislik alanlarından sonra gelen en eski mühendislik mesleğidir. İnsanlar her şeyden önce barınmaya ihtiyaç duyar. Daha sonra bunu yollar, köprüler, barajlar ve kanallar takip eder. Ülkemizdeki İnşaat Mühendisleri de aslında bu saydığımız bütün yapılarda başrol oyuncularındandır.

Başrol demişken hangi ünlü dizi ve filmlerde İnşaat Mühendisi karakterlerine yer verilmiş beraber göz atalım

inşaat mühendisi film karakteri testere jigsaw saw 3d

1 – Testere Film Serisi (SAW Movie Series) 2004-2010 – The Jigsaw Killer / John Kramer

Hayatına başarılı bir İnşaat Mühendisi olarak devam eden John Kramer, eşiyle birlikte bir çocuk sahibi olacak olmanın heyecanını yaşarken birden hayatları altüst oluyor. Rehabilitasyon merkezinde insanlara yardım eden karısı, bir gece merkezi soymak isteyen bir hasta tarafından saldırıya uğruyor ve çocuğunu düşürüyor. Sonrasında aile içi sıkıntılar baş gösteriyor derken John, rutin bir check-up sonrası beyninde tümör olduğu bilgisini alıyor.

Aldığı bu habere rağmen hayatına devam eden ve tedavi yollarını seçen John, bir gün sigorta şirketinin artık tedavisini karşılamayacağı bilgisini alıyor. Son çare olarak gördüğü tedavinin iptal olmasıyla intihar yoluna gidiyor ve arabasıyla ciddi bir kaza geçiriyor. İşte bu kaza onun hayatını bambaşka bir yola itiyor. Mucizevi bir şekilde kazadan kurtulan John, o günden sonra yaşamına değer vermeyen insanların gerçekten yaşamak isteyip istemediklerini sorgulatmak ve yaşamak için neler feda edilebileceğini göstermek adına onları bir çeşit zorlu testlerden geçirecek düzenek ve ortamlar hazırlamaya koyuluyor.

SAW film serisi etkileyici ve bir o kadar da ürpertici sahneler içeren bir film.

prison break büyük kaçış michael scofield dövme

2 – Büyük Kaçış Dizisi (Prison Break Series) 2005-2009 – Michael Scofield

İnşaat Mühendisi olan Michael Scofield, abisine kurulan komplo sonrası abisinin idama mahkum edilmesiyle işe koyulur. Abisinin kaldığı hapishane binasının projelerinin, çalışmış olduğu inşaat firması tarafından hazırlanmıştır. Abisinin haksız yere idam edileceğinden emin olduğu için ona bir kaçış planı hazırlar. Hapishane projesini kamüfle olmuş halini ve kaçış planının önemli noktalarını vücuduna dövme olarak yaptırır ve planını devreye sokar.

Hapishanede çoğu zaman işler yolunda gitse de öngörmediği birçok olayla karşılaşır. Bütün bunlara rağmen kaçmayı başarırlar ancak işler dışarıda da her zaman planladığı gibi gitmez.

Prison Break maceradan maceraya sürükleyen ve bi bölüm sonra ne olacak merak içerisinde bırakan bir dizi.

Bahsetmiş olduğumuz bu dizi ve filmlerde inşaat mühendislerinin zeki yanlarının ön plana çıkarılıyor olması oldukça hoşumuza giden bir durum. Umarız bu gelenek sürmeye devam eder.

Bu listenin zaman içerisinde genişletilecektir. Sizlerin de listeye eklememizi istediğiniz karakterler varsa eğer aşağıdaki yorum yazma kısmından bize iletebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.