Karelaj yapmak inşaat sektöründe ne demek

Karelaj, kelime anlamı olarak kareleme, karelere bölme anlamına gelir. Karelaj yapmak inşaat sektöründe bir çok anlamda kullanılabilir. Haritacılar harita üzerinde akslama karelere bölme olarak kullanabilir, çatı kaplamasında çatıyı kaplama malzemesinin ebatlarına göre parçalara bölme anlamında kullanabilir, kalıpçılar kalıp beton dökülecek alanı kalıp tahtaları ebatlarına bölmede kullanabilir.

Karelaj kelimesine daha çok şantiye uygulamalarında karşılaşırsınız ve bu kelime inşaat sektöründe yalnızca karelere bölmek olarak kullanılmaz. Belli bir geometrik şekle sahip yapıyı kullanacağınız malzemenin ebatlarına göre parçalara bölme işlemine karelaj yapmak denir. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi bütün geometrik şekilleri belli boyutlarda düzgün kare veya dikdörtgen parçalara bölebilirsiniz. Tabii ki mükemmel pürüzsüz bir yüzey elde etmek zor olacaktır ama günümüz teknolojisinde istediğimiz bir alanda bunu elde etmek oldukça kolay ve mümkün. Belli maliyetler karşılığında tabii.

karelaj yapmak inşaat sektöründe ne demek

Karelaj yapmak deyimi inşaat sektöründe başka hangi dallarda karşınıza çıkabilir

Kaplamacılar için hangi alanda kaplama yapıyorlarsa eğer kaplama malzemesinin ebatlarına göre yapı üzerine parçaları monte ederken,

Kalıpçılar için beton dökülecek bölgeye uygun kalıp malzemelerini düzenlerken,

Haritacılar için bir parseli düzgün parçalara bölerken,

Camcılar için cam ile kaplanacak bölgede uygun cam ebatlarını hesaplamada veya uygun aralıkları belirlemede,

ve bunlara benzer bir çok alanda ya uygun malzeme ebatlarını hesaplamada ya da mevcut malzeme ebatlarına göre yapı kısmını parçalara bölme işlemlerinde sıklıkla karelaj yapmak deyimine rastlayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.