İşçi sigortaları yapı sektörü koşulları

İnşaat ve yapı sektöründe en önemli faktör güvenliktir. Sektörde en az güvenli olan iş dalları kadar tehlikeli iş dalları bulunmaktadır. Dolayısıyla İşçi sigortaları bu noktada önemli bir rol üstlenir. Gerek işçilerin dikkatsizliğinden, üşengeçliğinden gerek idarecilerin ihmalkarlığından dolayı bir çok iş kazası meydana gelir. Bunların kimisi de maalesef ölümle sonuçlanır. Ülkemizde ve dünyada ölüm oranlarının en yüksek olduğu meslekler inşaat ve yapı sektöründe bulunur. Bu ölüm risklerinin azalmasında önemli rol üstlenen kişiler de iş güvenliği uzmanlarıdır.

İşçi sigortaları inşaat ve yapı sektörü

İşçi sigortaları düzenli olarak yaptırılırsa işverenlere SGK’dan teşvikler var

Sigortalı işçi çalıştırma maliyetleri 2016 yılı itibarıyla artmış olmasına rağmen devletin bu konuda işverenlere sağladığı bazı kolaylıklar da bulunmaktadır. Sigortasız işçi çalıştırmak hem işçiyi hem de işvereni son derece hukuki ve hayati açıdan tehlikeye atmaktadır. İşçiler olur da kalıcı hasarlar verebilecek bir sağlık sorunu sonucunda hiç bir güvence altına alınmadan yaşamak zorunda kalabilir, işverenler ise çeşitli cezai yaptırımlara maruz kalabilirler. Özellikle şantiyelere sigortaları yapılmamış ve gerekli görevlendirmeleri yapılmamış kimse alınmamalıdır. Ülkemizde yaygın olan taşeron işçilerinden de ana yükleniciler sorumludur ve gerekli özeni göstererek işçi sigortaları, mesleki yeterlilik belgelerini ve görevlendirme yazılarını takip etmelidirler. SGK tarafından sağlanan sigortalı işçi çalıştırmalarına karşı teşvikler hakkında bilgi edinmek ve yararlanabilmek konusunda yazılmış faydalı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

İşçi sigortaları önemine ve hem işçilerin hem de işverenlerin iş güvenliğine ne kadar önem vermesi gerektiğini daha iyi anlatabilecek bir videoya İş kazaları ve şantiye kazaları derlemesi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.