Genel Kimya 1 Laboratuvar havuz dersi

Genel Kimya 1 Laboratuvar havuz dersi

Bütün mühendis adaylarının üniversite eğitim hayatlarının ilk döneminde karşılaştığı Genel Kimya 1 Laboratuvar havuz dersi İnşaat Mühendislerinin projesel ve yapısal alanında çok fazla işine yarayacak bilgiler sunmaz. Kendisini yapı malzemeleri yönünde geliştirmek isteyen mühendis adayları varsa bu laboratuvar dersi genel kimya kurallarını öğrenmek açısından çok faydalı olacaktır. Genel Kimya 1 Laboratuvar vize soruları yoktur çünkü bu dersteki başarı notu vize ve final sonuçlarına göre değil, deneyleri ne kadar çok iyi takip ettiğinize ve deney raporları sonuçlarına göre belli olur. Bu dersin kitabı da bulunmaz ancak okulların tercihlerine göre içerisindeki bilgileri deney sırasında doldurmanız gereken kitapçıklar verilebilir. Laboratuvar malzemeleri tanıtımı genellikle dönemin ikinci haftasında verilir. Neden ikinci haftası diyoruz, çünkü ilk hafta deney yapmaya değecek bir ders verisi almadığınız için deneyler dönemin ikinci haftasından yapılmaya başlanır ve Genel Kimya 1 dersi ile paralel gitmeye çalışılır. Bu dersin vize soruları olmadığı gibi ders notları da bulunmamakta ve final soruları da bulunmamaktadır.

Genel Kimya 1 Laboratuvar havuz dersinin amacı :

1 – Güvenli koşullar altında mühendis adaylarına kimya deneyleri yapma alışkanlığı kazandırmak.
2 – Kimya bilgilerini ve tecrübelerini deneylerle desteklemek.
3 – Temel deney teknikleri ve bazı cihaz kullanım uygulamaları yapmak.
4 – Mühendis adaylarının bilimsel rapor yazmalarını sağlamak.
5 – Öğrencilerin günlük hayat ve kimyasallar arasındaki bağlantıyı anlamalarını sağlamak.

Genel Kimya 1 Laboratuvar havuz dersinin içeriği :

Genel Kimya Laboratuarı dersi, kimya bölümündeki en fazla öğrenci sayısına sahiptir. Binlerce mühendislik öğrencisine kimya alanına bir bakış açısı kazandırır. Genel Kimya dersinde verilen temel kimya konularını içerir. Bu laboratuarda, öğrenciler kimyasal bileşikler, çözeltiler, stokiyometri, ayırma teknikleri, su sertliği, sabun eldesi ve elektrolitler hakkında bilgi edinirler. Laboratuarde deney süresi yarim saat ile 2 saat arasında değişmektedir.

Genel Kimya 1 Laboratuvar havuz dersinin amaçları :

1 – Gerçekleştirecekleri bazı renk ve çökelme reaksiyonları sonucunda anyonlar ve katyonlar hakkında genel bilgiye sahip olurlar.
2 – Su sertliğine neden olan iyonları öğrenir ve su sertliği hesaplaması yapabilirler.
3 – Basit bir deney sonucunda sabun yapımını bilirler
4 – Iyodimetri bilgisine sahiptirler.
5 – Üç ayrı yöntem ile çözelti pH””ını belirleyebilirler.
6 – Elektrolitler ve bazı özellikleri hakkında fikir sahibidirler ve deneysel rapor yazabilirler.

İnşaat Mühendisliği zorunlu ve seçmeli derslerinin bütününü incelemek istiyorsanız İnşaat mühendisliği zorunlu dersler başlıklı yazımızı inceleyiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.