Profesyonel bina yıkımları video

İnşaat mühendisliğinde binaları inşa etmek kadar yıkmak da önemli bir konudur. Şöyle ki yıkım aşamasında yeterli önlemler alınmazsa ciddi boyutlarda can ve mal kaybı ortaya çıkabilir. Ülkemizde tepetaklak dönen binalar bile görülmüştür. Peki bu işlem dünyada nasıl yapılmaktadır. Profesyonel bina yıkımları videosu ile sizleri baş başa bırakalım.

Dünyada eşi benzeri olmayan profesyonel bina yıkımları videosu

Gördüğünüz gibi patlamalarda öncelikli olarak dikkat çeken konu, patlamaların senkronizasyonu. Doğru zamanlarda ve doğru yerlere yerleşen patlayıcılar, binanın sorunsuz ve planlanan şekilde yıkılmasını sağlamaktadır. Ülkemizde patlama yöntemiyle yıkım ilk defa 2012 yılında kentsel dönüşüme giren yapılarda kullanıldı. Yalnızca bir defa da köprülerde kullanılmış olup bu yıkım TEM’de bulunan iki adet köprüde gerçekleştirilmiştir. Patlatarak bina yıkma yöntemi ülkemizde gün geçtikçe gelişmektedir.

Profesyonel bina yıkımları

Patlatma yöntemine ülkemizde emülit deniyor ve anfo isimli bir patlayıcı madde kullanılıyor. Bu patlayıcılar bina taşıyıcılarına yerleştiriliyor ve gecikmeli kapsüllerle patlama süreleri ayarlanıyor. Profesyonel bina yıkımı hususunda dikkat edilen başlıca etkenler çevreye zarar vermemek, yakındaki yapılara zarar vermemek, taş ve toz sıçramalarını kontrol altına almak ve enkaz kaldırma işlemlerini mümkün olduğunca basite indirgemektir. İlgili video ImplosionWorld sitesinden temin edilmiş olup, ilgili sayfada emülit yöntemi ile yıkım konusunda ingilizce olarak çeşitli bilgiler alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. irem dedi ki:

    Bazıları harika videolar. bizim insanımız yıkım videolarını izlemeyi seviyor. Bir ara mahallede yıkım vardı, tüm mahalleyi o zaman bir arada görmüştüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.