Manlift, makaslı platform, personel yükseltme

Manlift, bir personel yükseltme aracı olup inşaat sektöründe makaslı platform adı altında da kullanılmaktadır. Kullanım alanı ve işlevi oldukça geniştir.

manlift nedir nerelerde kullaniılır

Manlift, makaslı platform personel yükseltme aracının amaçları, kullanım alanları ve işlevi

Genellikle düz bir zemine sahip şantiyelerde tercih edilen manlift, fabrikalarda ve yükleme alanlarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Çelik yapılara sahip şantiyelerde yüksekte kaynak yapma, cıvata sıkma, cıvata torklama, püskürtme tabancası veya rulo ile boya yapma, terazi ve kaynak gibi yapı kontrollerini yapma amaçlı kullanılabilir. Bunlarda püskürtme tabancası ile boya yapma işlemi manlift ile çok tercih edilebilecek durum değildir çünkü kiraladığınız firma sahibi araç üzerine boya sıçramasını istemeyecektir ve herhangi bir lekelenmede size boya masraflarını fatura edecektir. Muhtemelen sözleşmelerinde bu madde yer almaktadır. Eğer manlift kiralayacaksanız bu gibi etkenlere dikkat etmelisiniz.

Manliftlerin hidrolik ve elektrikle çalışan tipleri mevcuttur. Emniyet kilitleri sayesinde her hangi bir titreşim, aşırı yükleme, çarpma gibi durumlarda kendini kitler ve olası kazaların önüne geçer. Dış ve iç yapı temizliğinde, elektrik arızalarında, tavan vinci kren arızlarında, belediye işlerinde, fuar çalışmalarında, havalandırma makineleri ve motorları montajında ve bunlar gibi yüksekte çalışmayı gerektirebilecek hemen hemen her yapıda kullanılabilir. 8 metreden 22 metreye kadar uzanabilenleri mevcuttur. Üst platformları da 5 metreye genişleğe kadar ulaşabilir. Dolayısıyla sepetli vinçlere göre çok daha rahat ve stabil bir çalışma alanı sunar.

Manliftler ile ilgili çeşitli bilgilere ve kiralamak için ilgili irtibatlara ulaşabileceğiniz kiralık manlift sitesini de incelemenizi öneririz. İlgili sitede manlift kullanma sertifikaları ve yeterlilikleri ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Üzülerek söylememiz gerekir ki çoğu şantiye ve fabrikada manlift, forklift ve buna benzer küçük iş makinelerini ilgili ehliyete veya sertifikaya sahip olmayan her hangi bir çalışan kullanmaktadır. Bu durum ile ilgili çok fazla iş kazasına şuan için rastlamamış olsak da büyük yankı yapmayan küçük iş kazaları bu sebepten dolayı sıklıkla meydana gelmektedir. Çoğu iş yerinde tıpkı kreyn vinçlerinde de olduğu gibi bu tür araçlarda sertifikalar göz ardı edilmekte ve vasıfsız elemanlara bile bu makineler teslim edilmektedir. Bu konuda da duyarlı olmakta fayda var.

makaslı platform personel yükseltme aracı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. teşekkürler harika bir web sitesine sahipsiniz çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.