Fizik 2 laboratuvar dersi

Fizik 2 laboratuvar dersi mühendislik bölümlerinde havuz dersi olarak üniversitenin 2. döneminde öğrencilere aktarılan bir derstir ve işleyiş açısından 1. dönem görülen fizik 1 laboratuvar dersi ile aynı özellikleri gösterir. Laboratuvar defterinin doldurulması, deney raporlarının yazılması ve incelenmesi, deney sırasındaki kısa sorular ve soru tipleri gibi bütün ders işleyiş biçimine birinci dönemden aşinalığınız olacaktır. Fizik 2 laboratuvar dersinin vize ve final soruları yoktur. Devamsızlık hakkı yalnızca 2’dir ve gitmediğiniz her laboratuvar dönem sonu harf notunuzu doğrudan etkiler.

fizik 2 laboratuvar dersi

Fizik 2 laboratuvar dersinin amacı :

1 – Temel ölçümler
2 – Fizik deneylerini yorumlayabilme
3 – Fiziksel parametreleri deneylerden elde edilen verilere uydurabilme

Fizik 2 laboratuvar dersinin içeriği :

Buzun erime gizli ısısı. Katıların özgül ısısı. Isı kapasitesi. Katıların ısısal genleşme katsaysısı. İdeal gaz yasası. Isısal iletkenlik. Joule-Kalori dönüşüm katsayısı. Binom dağılımı. Olasılık ve entropi. Durağan dalgalar

Fizik 2 laboratuvar dersinin hedefleri :

1 – Termodinamiğin birinci yasası
2 – Termodinamiğn ikinci yasası
3 – Dalga mekaniği
4 – Katıların ve gazların özellikleri

 

Mühendislik dalındaki öğrencilerin zorunlu olarak aldığı Fizik 2 laboratuvar dersi bilgileri yukarıdaki gibidir. İnşaat Mühendisliği zorunlu ve seçmeli derslerinin bütününü incelemek istiyorsanız İnşaat mühendisliği zorunlu dersler başlıklı yazımızı inceleyiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.