Statik dersi konuları ve içeriği

statik dersi konuları ve içeeriği

Statik, kelimesinin kökeni Fransızca statique kelimesinden gelir ve anlamı duruk, durgun demektir. Statik dersinin temelleri de kelime anlamından da anlaşılacağı gibi cisimlerin dengesi üzerine kurulmuştur. İnşaat mühendisliği için en önemli derslerden biridir. Adeta inşaat mühendisliği zincirinin ilk halkasıdır. Statik dersinin vize sorularında ve final sorularında genellikle çıkmış sorular en önemli kaynaklardır. Genel olarak görmüş olduğunuz fizik derslerinin bir bölümünü içerir. Daha önceki öğrencilik yaşamınızda bunları ileride nerede kullanacağız dediğiniz konuları nerede kullanacağınızı gösterecek ilk derslerden biridir. En azından inşaat mühendisliği için bu durum son derece geçerli.

Statik dersinin amacı :

1 – Kuvvet ve moment vektörünün tanımı ve bunun için gerekli olan vektör cebri
2 – Parçacığın ve rijit cismin dengesi (düzlemde ve uzayda)
3 – Bağlar ve bağ kuvvetleri
4 – Taşıyıcı sistemlerin dengesi ve iç kuvvetler (çubuklar, kafesler, çerçeveler, kablolar, makinalar)

Statik dersi içeriği :

Statiğin ilkeleri, kuvvet vektörü, parçacığın dengesi, kuvvet çifti, rijit cismin dengesi, düzlemde kuvvetler, ağırlık merkezi, Pappus-Guldinus teoremleri, yayılı yükler ve hidrostatik kuvvetler, bağlar ve bağ kuvvetleri, gerber kirişleri, çerçeveler, basit makinalar, kafes sistemler, kablolar, kuru sürtünme, virtüel iş

Statik dersi sonucunda öğrenciden beklenen nitelikler :

1 – Vektör cebri (skaler ve vektörel çarpım, toplama ve çıkarma), kuvvet ve moment tanımı
2 – Parçacığın ve rijit cismin dengesi
3 – Ağırlık merkezi hesabı
4 – Bağlar ve bağ kuvvetleri
5 – Statikçe belirli taşıyıcı sistemlerin statik dengesi (çubuklar, Gerber kirişleri, kafesler, çerçeveler, kablolar, makinalar)
6 – Yayılı yükler ve hidrostatik kuvvetler
7 – Virtüel iş hesabı

İnşaat Mühendisliği bütün ders listesini görmek istiyorsanız İnşaat Mühendisliği zorunlu dersler isimli yazımızı inceleyiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.