Tipik Kompozit Döşeme Kesiti, Detayı, Verileri

Kompozit döşemeler genellikle katlı çelik yapılarda, çelik ara katlarda veya asma katlarda uygulanan bir döşeme tipidir. Betonarme döşemeye göre avantajlarından bahsedecek olursak aynı kalınlıkta bir betonarme döşemeden daha hafiftir ve iyi dizayn edilmişse ve doğru uygulanmışsa mukavemeti daha yüksektir. Tipik kompozit döşeme betonun döküleceği trapez sac çelik kirişler üzerine oturtulur ve bu sac hem kalıp görevi hem de işçiler ve malzemeler için çalışma alanı oluşturur. Kompozit döşemelerin avantajlarından bir diğeri de çelik yapılardaki döşemelerin titreşimlerini azaltmaktır. Uygulama alanları hızla gelişmektedir.

Tipik kompozit döşeme kesiti, nerelerde kullanıldığı, stud aralıkları ve detayları

kompozit doseme uc boyutlu detay

İyi bir uygulayıcı firma ile herhangi bir fire verilmeden talebe uygun imal edilip uygulanabilir.

tipik kompozit doseme kesiti

Yukarıda hem çelik proje detaylarına ekleyebileceğiniz hem de mimari kesitlerinizde gösterebileceğiniz detay bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken detayı AutoCAD ortamında çizmek. Bundan sonraki bütün projelerinizde bu tipik kompozit döşeme kesitini üzerindeki verileri uygun bir biçimde revize ederek kullanabilirsiniz.

Kompozit döşeme ve çelik katlı yapıların analizini yapmak için en çok tercih edilen ETABS programını kullanabilirsiniz. SAP2000 ile aynı firma tarafından geliştirildiği için arayüzleri çok benzerdir. İleri düzey bir SAP2000 kullanıcısı aynı zamanda çok kısa sürede ileri düzey bir ETABS kullanıcı olabilir. Çok katlı yapıların tasarım ve analizlerini daha pratik bir şekilde çözebilirsiniz.

Kompozit döşemeler ile alakalı kendi bilgi ve tecrübelerinizi bizlere aşağıdaki yorum yazma kısmından iletebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. mine dedi ki:

    SAP2000 ile çeşitli yöntemlerle kompozit döşeme hesabı yapılabiliyor. ETABS ile ise trapez sac ebatlarının kesiti ve özellikleri tanımlanarak tam bir kompozit döşeme ve kompozit kiriş hesabı yapabiliyorsunuz. Eğer katlı yapılarda hassas bir çözüm yapmak istiyorsanız etabs’ı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.