Kenet sacı çekme işlemi çelik çatı

Çelik çatı uygulaması son yıllarda sadece çelik yapılarda değil, betonarme yapılarda da oldukça yaygınlaşan bir uygulama haline gelmiştir. Çelik çatı kaplama yöntemlerinden biri de kenet çatı yöntemidir. Kenet çatı sisteminin en büyük avantajı, standart bir formu olmayan çatılarda kolayca ve fazla zayiat vermeden uygulanabilmesidir. Çelik çatılarda kenet çekme makinesi ile kenet sacı çekme işlemi aşağıda izlediğiniz videodaki gibidir.

Videoda gördüğünüz şekilde tonoz çatı uygulamasına sahip bir olimpik yüzme havuzunun çatı kaplaması kenet sistem olarak tercih edilmiştir. Bunun sebebi çatının eğimli formundan kaynaklanır ve videoda da gördüğünüz gibi kenet sacı çekme makinesi ile birlikte 30-35 cm aralığında bir genişliğe sahip kenet sacı tek seferde kaplanabilmektedir. Bu özelliği hazır panellere göre bir avantaj sağlamaktadır çünkü hazır paneller genelde 12 metreye kadar üretilir. Dolayısıyla çatıda bir çok ek bölgesi görülecektir. Kenet sistem çatılarda ise bu durum söz konusu değildir çünkü kenetleri sayesinde birbirine ekli olduğu hemen hemen hiç belli olmaz ve çatı boyunca da en fazla 2 adet ek yeri gözlemlenebilir. Bunun sebebi de malzeme firesinden kaçınmaktır. Bu durum isteğe göre sıfıra da indirilebilir.

Çelik çatılarda kenet çatı sistemi ve kenet sacı çekme işlemi

Kenet sistem kaplama yöntemi hazır panel kaplamalara göre biraz daha zahmetli bir iştir. Bu yöntemin düzgün geometrik şekle sahip yapılarda uygulanması pek tercih edilmez ancak belli bir düzene sahip olmayan tonoz veya konut, iş yeri ve AVM gibi yapıların çatılarında sıklıkla uygulanır. Isı ve su yalıtımı açısından son derece güvenlidir. Tercih edilmemesindeki tek sebep düzgün yüzeyli çatılarda birazdan listeleyeceğimiz iş kalemlerinden avantaj sağlamaktır. Kenet çatı kaplama sisteminde çatı malzemelerinin uygulama sıralaması şu şekildedir;

  1. Çatı aşıkları uygulaması
  2. Çatı trapezi döşenmesi ve aşıklara vidalanması
  3. Buhar dengeleyici ve buhar kesici örtünün serilmesi
  4. Z profillerin belli aralıklarda döşenmesi ve sabitlenmesi
  5. Isı yalıtımı malzemesinin Z profiller arasında yerleştirilmesi. Taşyünü ve bunun gibi ısı yalıtım malzemeleri olabilir.
  6. Tercihe göre OSB su kontraplağı döşenmesi
  7. Su önleyici örtünün serilmesi
  8. Son olarak videoda gördüğünüz şekilde kenet sacının rulo açıcı aparatı ve kenet çekme makinesi yardımıyla hazırlanması ve çatı üzerinde kenetlenerek serilmesi.

Kenet sacı çekme işlemi çelik çatı kenet sacı çekme makinesi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.