Kadıköy Hasanpaşa Gazhane Projesi

İstanbul’un hatta Türkiye’nin en eski endüstri yapılarından olan ve yıllarca hizmet vermiş olan Kadıköy Hasanpaşa Gazhane merkezi, 1993 yılından itibaren çürümeye terk edilmiş ve yıllarca yağmalanmaya maruz bırakılmıştı. Daha sonra İBB’nin girişimleriyle tarihi miras olarak koruma altına alındı ve aslını bozmadan kültür merkezi haline getirilme kararı alındı. Bu bağlamda her bir tuğlasına bile özen gösterilerek içinden yeni ve modern görünümlü yapılarla topluma kazandırabilme çabası başladı. Tarihi bir miras olduğu için eski yapıları yıkıp yeniden aynılarını inşa etmek yerine, mevcut yapıları belli noktalarda güçlendirip kullanmak veya mevcut yapının gerekli dış korumasını yaparak içinde yeni bir yapı inşa etmek amaç edinildi. 2013 yılından itibaren süregelen çalışmalarda mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çalışmalar sürüyor.

kadıköy gazhane projesi eski hali

Kadıköy Hasanpaşa’da Kurbağalıdere caddesi ile Uzunçayır caddesinin bağlandığı noktada bulunan Kadıköy Hasanpaşa Gazhane projesi ne zaman açılacak? Şuan verilmiş bir açılış tarihi yok ancak 2016 yılının son çeyreğinde biz açılacağını umut ediyoruz. 2 etap olarak yürütülmesi planlanan ancak sonradan 2 etabın iç içe devam etmesiyle sonuçlanan inşaat çalışmalarında en azından 1. etap olarak adlandırılan ve giriş bölgesini kapsayan kısmı bu süreç içerisinde açılacaktır. Faaliyet zamanlarında bir çeşit makine olarak inşa edilen yapıların şimdi insanların yürüyüp gezebileceği alanlar olarak restorasyonu yapılmasından kaynaklı olarak çok fazla titizlik gösterilmesi gerekiyor ve görevli mühendisler bu konuda yapılara gereken önemi veriyorlar.

kadıköy gazhane projesi eski hali ve yeni proje yan yana

Kadıköy Hasanpaşa Gazhane kültür merkezi olacak olan bu yerleşkede neler olacak, ne tür yapılar olacak ve hangi faaliyetler gösterilecek

Gazhane projesi çok yönlü bir kültür merkezi projesi olduğu için bu sorunun cevabı aslında uzun zamandır yapılan projelendirme sürecinde belirlendi ancak gazhane projesi dinamik bir proje olduğu için hala bir takım değişiklikler proje süresince olmuyor değil. Ayrıca bölgede çok büyük bir yeraltı katlı otoparkı da inşa ediliyor ve tamamlanmak üzere. Bunun yanında çeşitli sinema salonları, restoranlar, çocuk kütüphanesi, normal kütüphane, sergi alanları, müzeler, çocuk eğlence alanları, seyir terasları gibi bir çok yapıyı barındıracak Kadıköy Hasanpaşa Gazhane kültür merkezi. Böylelikle tarihi ve modern çağımızı insanlara aynı anda yansıtabilecek özel bir tesis haline geliyor. Gazhane kültür merkezine gittiğinizde eski yapılarla yeni yapıların birbiri ile bütünleşmiş yapısını görünce siz de şaşıracaksınız.

Kadıköy Hasanpaşa Gazhane Projesi yeni çelik bina

Gazhane kültür merkezi projesi kapsamında sayısız mühendis, mimar ve işçi çalışmakta ve projeyi hızlı bir şekilde halkın hizmetine sokabilmek için çaba sarf etmektedirler. Güvenlik sebepleriyle şuanda çalışanlar haricinde kimse şantiye bölgesine girememektedir. İstanbul BB şantiye sürecini titizlikle takip etmekte ve her hafta düzenli olarak şantiyede en az 2 toplantı yapılmaktadır. Çeşitli hocalar, bilir kişiler ve teknik ekip sürekli olarak bu toplantılara katılmakta ve denetim halindeler.

kadıköy gazhane kültür merkezi yapılacak proje planı

Başta bizlere Kadıköy Hasanpaşa Gazhane Projesi’ni yeniden hayata döndürecek olan İstanbul BB’si olmak üzere bu projede emeği geçen işçisinden, mühendisine herkese teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Tarihin önemini ve onu korumamız gerektiğini her ziyaretimizde bizlere hatırlatacak olan kültür merkezine herkesin en az bir defa da olsa gitmesini öneriyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.