Gebze Olimpik Yüzme Havuzu Projesi

Megakent İstanbul’dan önceki son durak olan Gebze, gelişmiş sanayisi ile ülkemiz için her zaman önemli bir ilçe olmuştur. Yakın zamanda Darıca, Dilovası, Çayırova gibi beldelerinin ilçe haline gelmesiyle küçülmeye giden Gebze, hala en kalabalık nüfusa sahip olan ilçelerimizdendir. Nüfusu şuan 400 bin civarında olan ilçenin bundan 5 yıl öncesine kadar bir sineması bile yoktu. Yapılan konut projelerini bir kenara koyarsak önce Alaettin Kurt stadı yenilendi, sonra Gebze Center inşa edildi ve 2013 yılının son çeyreğinde inşaatına başlanan Gebze Olimpik Yüzme Havuzu Projesi 2015 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlandı ve halka hizmet vermeye başladı.

gebze olimpik yüzme havuzu projesi ilk zamanlar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ve katkılarıyla inşa edilen Gebze Olimpik Yüzme Havuzu projesinde betonarme ve ince işçiliğin yanı sıra toplamda 350 ton civarında çelik konstrüksiyon çatı yapılmıştır. Çatı inşaatının imalatı haricinde montaj süresi yaklaşık 3 ay sürmüş ve 2 adet vinç aynı anda kullanılarak montajı yapılmıştır. Çatıda bulunan tonoz makasların 1 tanesi 13 ton ağırlığındadır. Bunun haricinde yapının ilk ve son akslarında betonarme tonoz kirişler bulunmaktadır. Aşağıdaki videoda 13 tonluk bir çelik kafes kirişin vinç yardımı ile nasıl montajının yapıldığını görebilirsiniz.

Gebze Olimpik Yüzme Havuzu nerededir? Hangi faaliyetler gösterilir? Kimler girebilir?

Havuzun mevkisi Gebze stadının hemen yanı başı olarak tarif edilebilir. Bunun haricinde yakınlarında MedicalPark hastanesi, Gebze Belediyesi gibi belli başlı kolay bulabileceğiniz merkezler bulunmaktadır. Şuanda Gebze Olimpik Yüzme Havuzu tüm halka açıktır. Çocuklar ve yetişkinler için yüzme kursları verilmektedir. Yetişkinler için bayan ve baylar olarak günlere ve saatlere göre kullanım zamanları belirlenmiştir.gebze olimpik yüzme havuzu projesi çelik çatı çalışması

Havuz için ücretsiz otopark bulunmakta ve 750 kişi seyirci kapasitesi bulunmaktadır. 1 adet yetişkin ve 1 adet çocuk havuzu olmak üzere iki adet kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. 10 kulvara sahip olan olimpik havuzun 25 metre genişliği ve 50 metre uzunluğu bulunmaktadır. Derinliği ise 2 metredir. Havuz henüz yeni kullanıma açıldığı için çok fazla etkinlik düzenlenememektedir ancak yakın zamanda çeşitli aktivitelere misafirlik etmesini beklemekteyiz.

gebze olimpik yüzme havuzu projesi çatı kaplaması

Uzun uğraşlar sonucunda dünya standartlarına uygun olarak inşa edilen Gebze Olimpik Yüzme Havuzunun Gebze ve yakın çevredeki halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Yüzme kursları ile ilgili merak ettiklerinizi buraya tıklayarak kursları düzenleyen kulüp sayfasından öğrenebilirsiniz. Gebze olimpik yüzme havuzu ne zaman bitecek, ne zaman açılacak, ne zaman açıldı, adresi, ücretsiz yüzme kursu gibi bilgilerin hepsine bulunduğunuz sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.