Fizik 2 mühendislik havuz dersi

fizik 2 dersi mühendislik havuz

Fizik 2 dersinde inşaat mühendisleri öğrencileri, aslında farkında olmadan deprem, rüzgar, titreşim, sıcaklık gibi dinamik hareketlerin temelini anlamaya yönelik fiziksel temelleri anlamayı kapsar. Neden farkında olmadan diyoruz? Çünkü, mühendislik okurken aldığımız fizik, matematik gibi havuz derslerini bölüm hocalarından almazsınız. Yani, fizik 2 dersini inşaat bölümünden değil de fizik bölümünden bir hocadan alırsınız. Dolayısıyla hocalarımız size gerekli bilgileri verirler ancak mesleğiniz ile ilgili bağlantısını size aktaramazlar. Bu da üniversiteye yeni başlamış olan öğrencilerin kendisi ile bağlantısını sorgulamasına sebep olmaktadır. Çoğu öğrencinin kullandığı “Bu dersin ileride bize ne faydası olacak?”  klişe soru ortaya çıkar. Fizik 2 dersini ne kadar iyi anlarsanız ileride dinamik hareketler ile ilgili karşınıza çıkacak konuları da o kadar iyi anlarsınız. Aslında hayatınız boyunca aldığınız bütün dersler sizlere farkında olmadan bir şeyler katar. Her ne kadar bu ders hayatta ne işimize yarayacak desek de o dersten aklımızda kalan bir cümle bile bize senelerce fayda sağlayacak bir bilgi içerebilir.

Fizik 2 dersinin amacı :

1 – Titreşim ve dalga hareketinin temellerini öğretmek
2 – Sürekli ortamlar mekaniğine giriş
3 – Termodinamiğin temelleri

Fizik 2 dersinin içeriği :

Periyodik hareketler. Serbest titreşimler. Zorlamalı titreşimler ve rezonans olayı. Duran ve ilerleyen dalgalar. Akışkanlar mekaniği. Ses. Sıcaklık ve ısı aktarımı. Termodinamiğin birinci yasası. Gazların kinetik kuramı. Termodinamiğin II. yasası

Fizik 2 dersinin hedefleri :

1 – Salınım yapan basit sistemlerin tabii salınım frekanslarını bulma
2 – Dalga mekaniği
3 – Arşimed ve Bernouilli yasaları
4 – Gaz,sıvı ve katılarda ses
5 – Isı transferi
6 – Termodinamiğin birinci yasası
7 – Termodinamiğin ikinci yasası

İnşaat Mühendisliği zorunlu ve seçmeli derslerinin bütününü incelemek istiyorsanız İnşaat mühendisliği zorunlu dersler başlıklı yazımızı inceleyiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.