Fuaye mimari, inşaat proje anlamı

fuaye mimari inşaat proje anlamı

Fuaye kelimesi, Fransızca Foyer kelimesinden Türkçe’mize girmiş Türk Dil Kurumu anlamı “dinlenmelik” olan kelimedir. Mimari projelerde genellikle sosyal tesis, okul, kültür merkezleri ve bunlara benzer yapılarda karşımıza çıkarlar.

Mimari detay olarak Fuaye kelimesi ne anlama gelir, inşaat projelerinde nerelerde karşımıza çıkarlar.

Yapısal projelerde fuaye alanına kültür merkezleri, sinema salonları, tiyatro salonları, toplantı salonları gibi kısımları içeren binalarda rastlarsınız. Bu tarz salonların etrafını saran veya bir kısmında bulunan dinlenme ve gezinme alanlarına fuaye denir. İnsanlar bu tarz alanlarda yiyecek bir şeyler atıştırma, bir şeyler içme, sigara içme, dinlenme, gezinme eylemlerini gerçekleştirirler. Halk arasında aslında bu alanlara bekleme salonu da denebilir ancak tam olarak karşılığı bu değildir. Bu alanlarda kafeteryalar, büfe tarzı kantinler, yiyecek ve içecek otomatları, dinlenme ve masaj koltukları, sosyal tesis veya doğa manzarasını önünüze seren dış cam cephe gibi kısımlar bulunabilir. İnsanların kısa süreli zaman geçirecekleri bu alanlarda 10-15 dakika içerisinde ihtiyaçları olabilecek bir çok seçenek fuaye alanlarında onlara sunulur. Umumi tuvalet ve lavabolara geçişler bu alandan yapılır. Dış kapıyla bağlantılı yapılmak zorunda değildir ancak isteğe göre dış kapıya veya otopark alanına geçişler de buralardan yapılabilmektedir. İnsanların sosyal etkinlikle kolay iletişimini sağlar. İleride yapılacak etkinlikler ile ilgili buralarda bilgilendirici tabelalar, ekranlar hatta stantlar da bulunabilmektedir.

Sonuç olarak, fuaye alanları mimari projelerde ve inşaat alanlarında sosyal etkinlik veya toplantı düzenlenen mekanın yakınında bulunan ve insanların kısa sürede karşılayabileceği ihtiyaçlara cevap verebilen dinlenme alanıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. melda dedi ki:

    Fuıaye mimari inşaat projelerinde gereçkten çok sık duymaya başladım araştırırken sizde gördüm muhteşem bir anlatım.

  2. batuhan dedi ki:

    KALİTELİ BİR ANLATIM, TEŞEKKÜRLER!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.