Fizik 1 – Mühendislik Havuz Dersi

fizik 1 dersi

İnşaat Mühendislerinin 1. dönem zorunlu derslerinden olan Fizik 1 dersi literatürde havuz dersi olarak geçer. Havuz dersi ne demek diye soracak olursanız bütün veya çoğunlukta olan mühendislik dallarının ortak olarak almakta olduğu dersler demektir. Bu derste ilköğretim ve orta öğretim hayatınızda görmüş olduğunuz Fizik dersi konularının bir kısmını göreceksiniz ve konu içerikleri hemen hemen aynı olacak. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu birim sistemi olacaktır çünkü yüksek öğretimde, ilk ve orta öğretimlerdeki gibi unutulan birim değerlerine karşı hocaların affı yoktur. Bulmuş olduğunuz değerlerin yanına birimlerini yazmazsanız acaba hoca puan verir mi diye boşuna düşünmeyin çünkü sonuç sıfırdır.

Fizik 1 dersinin amacı :

1 – Basit mekanik problemlerinin çözümünü yaparken ilgili hareket denklemlerini yazabilme ve bu denklemleri integre edebilme ve çözümleme.

2 – Kolaylıkla integre edilemeyen denklemlerin bulunduğu durumlarda, korunum yasalarından yararlanarak öngörülerde bulunma ve bu öngörülere göre çözümleme yapabilme.

Fizik 1 dersinin içeriği :

Vektörler. Bir ve iki boyutta hareket. Newton’un hareket yasaları ve uygulamaları. İş ve enerji. Enerjinin korunumu. Momentum ve sistemlerin hareketi. Katı cisimlerin statik dengesi. Açısal momentum ve dönme. Newton’un evrensel yer çekimi yasası.

Fizik 1 dersi sonucunda öğrencinin yapabilmesi hedeflenen konular :

1 – Vektörler ile temel işlemler (toplama, skaler ve vektöriel çarpım)

2 – Bir ve iki boyuta kinematik (hareketi inceleyen mekanik dalı)

3 – Newton yasalarınının temel problemlere uygulamaları

4 – Korunumlu kuvvet kavramı

5 – Sabit bir eksen etrafında dönen rijit cisimlerin mekaniği, ve jiroskop hareket

6 – Hareket denklemleri integre edilemediği zaman korunum yasalarından yararlanma

7 – Newton evrensel çekim yasasını uygulayabilme

İnşaat Mühendisliği bütün ders listesini görmek istiyorsanız İnşaat Mühendisliği zorunlu dersler isimli yazımızı inceleyiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.