Batardo nedir ve çeşitleri nelerdir

Irmak, göl, deniz gibi su kenarlarında ya da su seviyesinin altında, kazı yapılabilmesi için uygulanan kazı işlerine batardo denir. Bu drenaj yöntemi inşası yapılan yapının inşaat aşamalarında içerisine su girmesini engellemeye yarar. Drenaj yöntemi diyerek aslında ikinci bir tanımını da yapmış bulunuyoruz çünkü drenaj suyun uzaklaştırılması işleminin adıdır.

batardo nedir ve çeşitleri nelerdir

Yapıldığı malzemeye göre dörde ayrılır:

• Ahşap batardolar

• Toprak batardolar

• Çelik batardolar

• Beton ve betonarme batardolar

Ahşap batardolar

Su derinliği 2m ye kadar olan yerlerde kullanırlar. Suyun kazı yapılan çukura sızmasını önlemek için uygulanan bölgenin suyla temas eden yüzeyine kil, silisli kil, lem vb. zemin malzemesi yığılabilir.

Toprak batardolar

Suyun önüne, suda kolay dağılma yapmayacak özellikteki kil vb. malzeme, tabakalar halinde ve tokmakla sıkıştırılarak yığılır. Suyla temas yüzeyine de moloz taş kaplanır.

Çelik batardolar

Su ve dolayısıyla uygulama bölgesi yüksekliğinin fazla olması durumunda uygulanırlar.

Beton ve betonarme palplanşlar

Zemine kazık çakılmasının mümkün olmadığı kayalık zeminlerde ve aynı zamanda suyu uzaklaştırma sisteminin, sürekli kalması istendiğinde uygulanır. İstinat duvarı şekline benzer yapılardır.

Drenaj yöntemleri olarak farklı bir çok yöntem bulunmaktadır. Günümüz teknolojisi ne kadar gelişmiş olursa olsun su altında inşaat yapmak oldukça zor ve maliyetli bir iştir. Bunun yerine su altında inşaat yapmaktansa  daha ekonomik bir çözüm olan suyu uzaklaştırma yöntemleri tercih edilir. Suyu bölgeden uzaklaştırma inşaat açısından büyük kolaylıklar sağlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.