Kazıklı temel ve jet grout karşılaştırma

Zemin mekaniği problemlerinin çözümünde zemin iyileştirmesi yöntemlerinden kazıklı temel ve jet grout uygulamalarının hesap yöntemleri her ne kadar birbirlerine benzese de aralarında bir takım farklılıklar vardır.

kazıklı temel ve jet grout karşılaştırma, farkları ve benzerlikleri

Kazıklı temel ve jet grout arasındaki farklılıklar, karşılaştırma ve aralarındaki benzerlikler.

İki zemin iyileştirmesi yönteminin arasındaki başlıca ve en önemli farklılık tabii ki ekonomik farklarıdır ve kazıklı temelin jet grout yöntemine göre yaklaşık 2 kat, hatta belki de 3 daha pahalı olmasıdır. Bunun sebebi de jet groutun sadece bir beton püskürtme yöntemi olmasına karşın kazık uygulamasının belli bir çapta açılan deliklere tamamen beton dökülmesi hatta kimisinde donatı yerleştirilmesinin de bulunmasıdır.

Kazıklı temellerde önerilen kazık arası mesafe 2,5 çap ila 4 çap arasıdır. Yani, 80 cm’lik bir kazık çapınız varsa eğer kazıkların eksenleri arasındaki mesafe yaklaşık 2,5 metre civarında olmalıdır. Jet grout uygulamasında ise bu şart aranmamakta ve  1,5 çap ara mesafelerine kadar uygulanabilmektedir. Böylece kolonların adedi artabilmekte ve kazıklı temel ile jet grout arasında bir nebze de olsa fiyat farkı azalabilmektedir.

İki zemin iyileştirmesinden birini tercih edecek olanlar için ekonomik açıdan uygun olan ve aynı işlevi karşılayabilecek jet grout uygulamasını öneriyoruz ancak grup etkisi, taşıma kapasitesi gibi hesaplarının tam olarak yapılması ve ara mesafelerinin kazıklı temele göre daha kısa olması tercih sebebidir. Ekonomiyi bir kenara bırakıp yaygın olarak kullanılan kazıklı temel çözümünü tercih edenler de olacaktır muhakkak ama bu jet grout yönteminin pek bilinmemesinden kaynaklanabilir. Biz bir öneri yapmış olalım, kalan araştırmalar ve kararlar size kalsın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.