Yıkılan Yapılar. Kendi Kendimize Neden Yıkılıyoruz?

Her Türkiye vatandaşının içerisinde bir inşaatçı yatar. Hepimiz ucundan kıyısından fikir sahibiyizdir inşaatlarla alakalı. Evet bu çok doğru. Peki son günlerde sıklıkla karşımıza çıkan kendi kendine yıkılan yapılar neden?

Her şeyden önce Afetlere karşı ne kadar hazırız – Afet Yönetimi yazımızı da bir kenara koyun lazım olur.

Maalesef ülkemizin büyük oranda deprem bölgesinde bulunuyor. Deprem insan hayatında binlerce yıldır bulunuyor. Peki bunca zaman hayatımızda bulunan depremler neden şimdi hala ölümcül olabiliyor. Cevap çok basit. Kendi kendine bile yıkılabilen yapılarımız ve bunlar altında kalarak can veren insanlar varken, deprem neden eksik kalsın.

kendi kendine yıkılan yapılar

Peki binalar, köprüler, viyadükler yani kendi kendine yıkılan yapılar neden varlar?

  • Bu dükkanın metrekaresi çok düşük en azında şu bütün binadan yük alan şu kolonu ortadan kaldıralım da biraz alan kazanalım.
  • Ben binayı zamanında 5 katlı yaptırdım ama sonra baktım ki buralar değerlendi, yeni yer almak ateş pahası. En iyisi ben şu binaya 2-3 kat çıkayım da kar edeyim. Bina 5 kat taşıyacak diye tasarlandı ama olsun.
  • Hazır imar barışı da gelmişken hatta uzatılmışken ben de apar topar şu katları çıkayım da sonra imar barışına sokup kayıt altına alırız nolcak.
  • Şurdaki kiriş benim çıkacağım kata engel oluyor. Onu keselim bi kirişten bina mı yıkılır?

Liste böyle uzayıp gider.

havada duran bina

İmar barışı nedir? Ne işe yarar? İmar barışı kaçak yapılaşmanın önünü mü açtı?

Başlıktaki son sorunun cevabı koca bir EVET maalesef. Haziran 2019’a kadar uzatılmış olan imar barışı sürecinin toplam süresi tam 1 yıl oluyor. 1 yılda sıfırdan koca 5-6 katlı binalar bitirilebilirken kaçak katlar neden çıkılmasın değil mi? Peki kaçakçılarımız bu fırsatı kaçırırlar mı? Tabii ki hayır.

İmar barışına başvurdunuz diyelim. Size yapı kayıt belgesi verirken ne statik hesap, ne de çizim soruyorlar. Sadece kaç metrekare kaçak yaptın kardeşim diyorlar. Tamam senin metrekarenin bedeli bu. Paranı ver ve güle güle otur. Daha fazlasını isteyip iskan mı alacaksın? Tabii satarken ucuza gitmesin. Tamam yalandan bi de çizim ver (Çizim mimari, yani statik hesap soran hala yok.) Tabii bi o kadar daha para ver. Sonra yine güle güle otur. İstersen sat.

Kartal’da, İstanbul’un göbeği sayılabilecek bir noktada sadece 1 bina çöktü ve 21 kişi hayatını kaybetti. Bu bina ne depremden, ne rüzgardan ne de tsunamiden yıkıldı. Bu bina kendi kendine yıkıldı.

Peki en büyük korkumuz olan olası bir büyük depremde 15 milyonluk İstanbul’da ve çevresinde kaç bina yıkılacak? Arama kurtarma ekiplerimiz bunların kaçına yetişebilecek? Umarız bundan sonra ne depremde ne de kendi kendine yapılarımız yıkılmaz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Mühendis dedi ki:

    Güzel ve anlamlı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.