Mukavemet dersi – Mühendislik Bölüm

İnşaat mühendisliği bölümü de dahil olmak üzere hemen hemen bütün mühendislik bölümlerinde okutulan mukavemet dersi konsept olarak malzemelerin dayanımı üzerinedir. Beton, çelik ve mühendislik alanına göre bunların benzeri malzemelerin maruz kaldığı yükler altında deforme olmadan ne kadar dayanabileceğini hesaplamanızı sağlar. Mühendislik alanının en fazla önem teşkil eden derslerindendir. Başlangıç olarak dersin ismi de dahil olmak üzere içeriği yabancı gelebilir ancak alıştıktan sonra eğer bölümünüzü de seviyorsanız çok eğlenirsiniz bu derste. Size maddeyi tanıtır ve değişik etkiler altında nasıl davranacağını anlatır. İleride göreceğiniz bir çok dersin temeli niteliğindedir diyebiliriz.

mukavemet dersi nedir notlar sorular

Mukavemet dersi içeriği:

Malzemelerin gerilme hali, şekil değiştirme hali, Hooke yasası, malzemelerin mekanik özellikleri, kırılma ve akma varsayımları, çubuk mukavemetinin kabulleri, kesit tesir diyagramları, normal kuvvet, kesme kuvveti, burulma ve eğilme.

Mukavemet dersinin amacı:

1. Şekil değiştiren cisim mekaniğinde, gerilme, şekil değiştirme ve malzemelerin mukavemetini kaybetmesi gibi temel kavramlarını öğretmek.
2. Malzemelerin mekanik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak.
3. Eksenel kuvvet, kesme, burulma ve basit eğilme hallerinde; çubukların tasarımını yapma yeteneğini kazandırmak.

Mukavemet dersini başarı ile tamamlamanız sonucunda edineceğiniz bilgiler:

1. Gerilme hali
2. Şekil değiştirme hali
3. Malzemelerin mekanik özelikleri
4. Kırılma ve akma varsayımları
5. Çubuk mukavemeti ve kesit tesir diyagramları
6. Normal kuvvet hali
7. Kesme hali
8. Burulma halı
9. Basit eğilme hali

Mukavemet dersi için faydalanabileceğiniz kaynaklar;

Mehmet Omurtag, 2007, Mukavemet Cilt 1, Birsen Yayınevi
Mustafa İnan, 2001, Cisimlerin Mukavemeti, İTÜ Vakfı
Mehmet Bakioğlu, 2009, Cisimlerin Mukavemeti Cilt 1, Beta Basım Yayın Dağıtım

Mukavemet ders notları ve çözümlü soruları bu kitaplardan edinebilirsiniz. Mukavemet nedir, ne demek sorularının cevabı kısaca malzemelerin dayanımı olarak cevaplandırılabilir. Mukavemet 1 ders notları için en faydalı ve görsel içeriği ile an anlaşılır kaynak Omurtag hocamızın kitabı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ders mühendislerin en temel aracı olan malzemenin hangi şartlarda ne kadar dayanım gösterdiğini hesaplamamızı ve anlamamızı sağlar. Dolayısıyla bu dersleri kaçırmamanız ve en ince ayrıntısına kadar anlamaya çalışmanız, ileriki zamanlarda çok işinize yarayacaktır.

İnşaat Mühendisliği zorunlu ve seçmeli derslerinin bütününü incelemek istiyorsanız İnşaat mühendisliği zorunlu dersler başlıklı yazımızı inceleyiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. elf dedi ki:

    yazınız ders ile alakalı olmasına rağmen mukavemet nedir sorusuna aradığım cevabı buldum. bilgilendirme için teşekkür ederim.

  2. irtibat dedi ki:

    Mukavemet nedir derken aslında sadece inşaatla alakalı olmamakla birlikte bir malzemenin dayanımı da denebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.