Excel Açılır Liste ile Resim Seçme Yöntemi (Video Anlatım)

Excel’in uçsuz bucaksız bir deniz olduğunu daha önce defalarca söylemiştik. Yapılacakları ne kadar anlatsak da bitiremeyiz muhtemelen. Daha önce Excel’de hücre içerisine açılır kutu eklemeyi göstermiştik. Şimdi de sıra bu işi görsellerle yapmakta. Excel açılır liste ile resim, şekil veya herhangi bir görsel seçme yöntemini anlatıyoruz.

Excel Açılır Liste ile resim, görsel veya herhangi bir şekil seçme yöntemi video anlatımı:

Videomuzda karşılaşacağınız formül ve fonksiyonlar şu şekildedir;

 • Veri sekmesindeki Veri Doğrulama ve Liste Atama.
 • Formüller sekmesindeki Ad Yöneticisi ve Seçimden oluştur fonksiyonları. Bunların kısayoları CTRL+F3 ve CTRL+SHIFT+F3 şeklindedir.
 • Formül çubuğuna değer girme.
 • Türkçe olarak DOLAYLI(), İngilizce olarak ise INDIRECT() formüllerinin kullanımı olacak şeklindedir.

Eğer video anlatımı çok karışık geldiyse veya herhangi bir noktada hata aldıysanız lütfen ya video altından ya da sitemizde bulunan yorum yazma kısımlarından bizimle iletişime geçin.

Sizlere en kısa zamanda dönüş sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Anlatımlarımızı mümkün olduğunca makro kullanmadan ve en sade şekilde yapmaya çalışıyoruz. Böylece çok az excel bilgisine sahip birisinin bile anlayabileceği ve uygulayabileceği bir şekilde anlatım videolarımızı çekmeye çalışıyoruz.

İnşaat mühendisliğinin yanı sıra bütün mühendislik dallarının ve daha birçok sektörde olmazsa olmaz olarak kullanılan Microsoft Excel programı, inşaat sektörünün vazgeçilmezlerindendir. Projeciler için hiçbir kodlama bilgisi olmadan türlü hesap programları yazmaya yarar. Şantiyeciler ve hakedişçiler için ise kolaylıkla metraj ve hakediş dosyaları hazırlamanıza olanak sağlar.

excel açılır liste ile görsel, resim, şekil seçimi

Excelin faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Bu yazımızda da Excel açılır liste yardımıyla resim, görsel veya kendi belirlediğiniz herhangi bir şekil seçimi yapma anlatımını sizlerle paylaştık.

İhtiyacınız olan tek şey herhangi bir excel versiyonu ve seçim yapmak isteyeceğiniz bir resim listesi.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir husus ise hücreler içerisine resimlerinizi eklerken, resimlerin tek bir hücre içerisinde olması ve o hücrenin sınırları dışına taşmamasıdır. Aksi taktirde program tanımlamalarınızı göremeyebilir.

Ek bilgi olarak resimleri mümkün mertebe aynı boyutlarda seçmeye çalışın ki seçim yaptığınızda bir büyük bir küçük resim çıkmak yerine düzgün ve eşit ölçülerdeki resimlerin gözüksün.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. miran dedi ki:

  KOLAY GELSİN OFİS 2016 DA YAPIYORUM BAŞVURU GEÇERLİ DEĞİL DİYO. ADIM ADIM YAPTIM OLMUYOR

 2. özgür dedi ki:

  KOLAY GELSİN OFİS 2016 DA YAPIYORUM BAŞVURU GEÇERLİ DEĞİL DİYO. ADIM ADIM YAPTIM OLMUYOR BENDE DE SORUN AYNI

 3. Ersan Altunöz dedi ki:

  Merhaba, açılır listenizde kullanıcının ülke ismini silmesini nasıl engelleyebiliriz. Sayfa koruması yaptığımız zaman açılır listeden seçimde yapamıyor, yani listeden seçim yapmasına devam edebilsin ancak silme yapamasın. Hücrenin üzerindeyken delete bastığı zaman ülke adı siliniyor, tabii kalıcı olarak silinmiyor ancak eğer bu listeye başka bir hücrede formül var ise formülün bozulmasına neden oluyor. Kullanıcının listeden sadece seçim yapmasına izin verebilir miyiz, silme yapamasın :)) Çok Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.