Excel’de hücre içerisine açılır kutu ekleme

Microsoft Excel’de veri doğrulama işlemi yardımıyla hücre içerisinde açılır kutu ekleyip herhangi bir listeden veri almayı gösteren eğitim videosu.

Microsoft Exel ilk bakışta çok sade bir program gibi gözükmesine rağmen içinde barındırdığı birçok işlem özelliğiyle, gelişmiş microsof office menü desteğiyle çoğu kişinin işini kolaylaştırmakta. Excell kullanımını özellikle tekrarlı işlemleri sık sık yapan mühendis arkadaşlar için şiddetle tavsiye ediyorum. Açılır kutu, açılır menü özelliği yapmış olduğunuz değişken formüllerinizde çok faydalı olacaktır. Microsft Excel aşağı açılan liste.

Excelde hücre içine menü koyma gibi uygulamaları da bu hücre içine açılır kutu ekleme özelliği ile yapabilirsiniz. Açılır kutu sayesinde uzun uzadıya giden listeleri tek bir hücre içerisinde birleştirebilirsiniz. Açılır kutu içerisinden herhangi bir değer seçerek o değere göre tablo verisi görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemi size excel’de düşeyara formülü yazımızda anlattık.

Microsotf Excel programının görsel logosu

Microsoft Excel’de hücre içerisine açılır kutu nasıl eklenir, hücre içi liste, seçenek kutusu ekleme

Açılır kutu bir çok program ve web sitesinde vazgeçilmez özelliklerden biridir. Ülkeler, şehirler, haftanın günleri, aylar, öğrenci isimleri, öğretmen isimleri, işçi isimleri, ürün listesi, malzeme listesi ve bunun gibi çeşitli listeleme verilerini açılır kutu içerisine excel ile oluşturabilir ve listeden bir seçim yaptıktan sonra seçili veriye ait tablo bilgilerini altına veya program içerisinde herhangi bir bölgeye yazdırabilirsiniz.

Örnek excel hücre içerisine açılır liste dosyasını indirmek için burayı tıklayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

9 Cevaplar

 1. efe dedi ki:

  Merhaba bende bunun gelişmişi bir uygulama yapmaya çalışıyorum fakat olmadı. Yardımcı olursanız sevinirim. Sorum : iki tane açılır pencere oluşturup ilk açılır penceren banka adı seçildiğinde örneğin “vakıfbank” seçildiğinde otomatik olarak ikinci açılır pencereye şube isimlerinin olduğu iki tane açılır pencere yapmak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum.
  Örn: Vakıfbank => İstanbul Şubesi
  Trabzon Şubesi
  Samsun Şubesi

 2. ilker29 dedi ki:

  Merhaba
  Çalıştığım iş yerinde excell 2007 kullanıyorum. Yıl boyunca kullanacağım bir tablo hazırlamam gerekiyor.
  Ana çalışma sayfasında A-B-C Sütununa veri girişi yapacağım, D sütununa açılır kutu ekledim. Açılır kutuya ise 30 kişinin ismini girdim. Ayrıca bu 30 kişinin her biri için isimlerine çalışma sayfası oluşturdum.
  benim yapmak istediğim
  Ana sayfada girdiğim A-B-C sutunundaki bilgilerin açılır pencerede kimi seçersem o ismin çalışma sayfasında sıra ile kayıt olması, ayrıca ana sayfadaki girdiğim bilgilerin ana sayfada da kalması

  SİZCE MÜMKÜNMÜ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba İlker Bey,
   Evet bunu yapabilmeniz mümkün, ancak excelde bir takım kodlamalar yapmanız gerekmektedir. Biz şuan için daha çok excelde bulunan hazır komutlar üzerinde yardımcı olabiliyoruz. Excelde dosyalar arası veri aktarımı şeklinde arama yaparsanız bazı sonuçlara ulaşabilirsiniz. İleride kodlama alanına giriş yaparsak eğer bu konuda daha fazla yardımcı olmaya çalışabiliriz.

 3. ilker29 dedi ki:

  Teşekkür ederim

 4. Yesim dedi ki:

  Exel hep ogrenmek istediyim ancak cok karisik buldugum bir program. Sanirim okuyarak ogrenmek yerine bir ders almak ve deneyerek yanilsrsk ogrenmek. Kurs sart gibi gorunuyo exelin tum ozelliklerinj ogrenmek icin

 5. ramazan dedi ki:

  açılır liste ile bir hücreye aralara virgül koyarak veri ekleyebilir miyiz? Örneği listede 10 tane şehir olsun. ilk Ankara’yı seçtiğimde hücreye “Ankara” yazdırsın, Listeden tekrar Trabzon’u seçtiğimde “Ankara, Trabzon” yazdırsın istiyorum ama böyle bir özellik var mı excelde..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.