Formül excelde metin içinde nasıl kullanılır

Excel, dünya için eşi benzeri bulunmayan velinimet bir programdır ve burada metin içerisine excelde formül yazma işlemini bu videoyu izledikten sonra rahatça yapabilirsiniz. Bu işlemler açılır kutu ve diğer tablo verilerini gerektirmez. Videoda örnek göstermek amacıyla önceki derslerde kullanılan veriler gösterilmektedir.

Excelde hücre içinde bulunan düz metin içerisine formül yazma veya başka bir hücreden değer yazdırma.

Excel metin içerisine formül yazma yöntemi

Metin içerisinde formülleri yazmanın size sağlayacağı kolaylıklar; her seferinde benzer tip bir rapor veya yazı hazırlarken paragraf içerisindeki şehir, isim, ülke ve buna benzer kelimeler değişiklik gösterebiliyorsa bunları hiç paragrafa müdahale etmeden ayrı bir hücre içerisinde düzenleyebilme şeklinde olabilir. Bu videodaki bilgileri uygulayabilmek için sadece temel excel kullanımını bilmeniz yeterli. Herhangi bir ekstra formül veya fonksiyon bilmenize gerek yoktur. Bu videoyu izleyerek excelde formüller hakkında örnekler, yazma kuralları, nasıl yazılır, sabitleme, toplama, kopyalama gibi bir çok özelliğe de açılan kapıyı aralamış olursunuz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. Ümit dedi ki:

  Merhabalar;
  Yapmış olduğunuz uygulama için tşk ederiz.
  Metin içerisine eklemiş olduğunuz formülü biçimlendirebilir miyiz? Yani hücreden çekilen veriyi kalın yazıyla belirginleştire bilirmiyiz.
  Tşkler. İyi çalışmalar.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, maalesef bu özelliği kullanırken excel, hücreyi formül olarak gördüğü için belli bir parçasını biçimlendirme özelliğini devre dışı bırakıyor. Bunu yapmak için metin ile formülü farklı hücrelere ayırmanız gerekmekte.

 2. Çetin Kılıç dedi ki:

  Buradaki metnin içine TARİH(gün/ay/yıl) yazdığımızda, cümle içide sayı (43200 gibi) tarihe ait sayı değerini giriyor.
  =”İstediğiniz ürün “&A5&” tarihinde elinizde olacaktır.” şeklinde bir cümle nasıl yazılabilir?

  • bulent kasap dedi ki:

   A5 hücresine yazdığınız tarihin başına ‘ tek tırnak işareti eklerseniz düzelecektir.

 3. Serhan dedi ki:

  İyi Günler
  Çetin Kılıç gibi benimde sıkıntım benzer metnin içine km gösterimi almak istiyorum misal 0+000,00 yazan hücreyi göründüğü gibi metnin içine alması için ne yapabilirim?
  Ben yaptığımda metinde sadece 0 olarak görünüyor.
  0+461,00 yazdığımda sadece 461 olarak metne geçiyor
  Hücrenin Göründüğü gibi geçmesi için ne yapmam gerekir acaba?
  Teşekkürler İyi Çalışmalar

  • admin dedi ki:

   Hücre biçimini metin olarak değiştirirseniz bu görünümü sağlayabilirsiniz.

   Eğer o hücreye bağlı olarak formül kullanacaksanız hücre biçimlendirmesinden isteğe uyarlanmış seçerek Tür kısmına “0+”# yazabilirsiniz. Her hangi bir değer yazdığınızda 0+değer şeklinde gözükür.

 4. Hüseyin dedi ki:

  Bir hücreye iki hücredeki rakamların bölümünü yazdırıyorum başında da metin olarak ortalama metrekare maliyeti ifadesini ekledim. bölme işlemi sonucunda , den sonra 6 karaktere kadar rakam yazdırıyor nasıl 2 rakama düşürürüm. =”Ortalama Metre Kare Maliyeti= “&J3/B3
  Ortalama Metre Kare Maliyeti= 10,121875
  10.121875’i 10,12 diye yazsın istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.