Basit Kiriş Mesnet ve Moment Hesabı Formülleri Ve Exceli

Basit kirişler uygulamada da sıkça karşılaşacağımız bir ucu sabit ve bir ucu kayıcı mesnete sahip kirişlerdir. Daha basit bir deyişle iki ucundan moment aktarmayan bir birleşim ile bağlanmış kirişlere basit kiriş denir. Sıklıkla çelik yapılarda karşımıza çıkar.

Örnek olarak aşık bağlantılarını verebiliriz. Basit kirişlerin kesitlerinin belirlenmesinde en önemli rolü maksimum açıklık momenti oynar. Basit kirişlerde ise adının da onayladığı bir şekilde moment hesabı yapmak son derece kolaydır. Hatta bu moment hesabı için pratik formüller oluşturulmuştur.

Sitemiz tarafından hazırlanmış olan düzgün yayılı yük altında basit kiriş mesnet tepkileri ve moment hesabı exceli için bağlantıya gidebilirsiniz.

Aşağıda düzgün yayılı yük ve üçgen yayılı yük altında mesnet tepkisi ve açıklık momenti hesaplama kısayolları verilmiştir. Diyagramlardan görüldüğü gibi basit kirişlerde mesnet momenti sıfırdır. Kaynak olarak İTÜ İnşaat Fakültesi ders notlarından faydalanılmıştır. Yapı statiği 1 ve yapı statiği 2 kitaplarını İTÜ hocalarının hazırlamış olduğu Yapı Statiği İzostatik Sistemler ve Yapı Statiği Hiperstatik Sistemler olarak İTÜ Yapı Statiği Bölümü Web Sitesinden inceleyebilirsiniz.

Düzgün yayılı yük altında basit kiriş davranışı ve moment diyagramı.

Şekil 1 – Basit kiriş düzgün yayılı yük altında mesnet tepkileri ve moment hesabı w katsayısı

Üçgen yayılı yük altında basit kiriş davranışı ve moment hesabı.

Şekil 2 – Basit kiriş üçgen yayılı yük altında mesnet tepkileri ve moment hesabı w katsayısı

Basit kirişlerde düzgün yayılı yük ve üçgen yayılı yük altında moment hesabı formülleri

Yapı statiği 1 dersinin ilk konularında gördüğümüz sistemin stabil olmasını sağlayan en az üç hareketin önlenmesi denilen, hatta statik ve mukavemet derslerinde de karşılaştığımız sistem yukarıda gördüğümüz basit kirişlerdir. Dolayısıyla en kolay kesit tesirleri hesabı bu tarz sistemlerde yapılmaktadır.

Üçgen yayılı yükler genel olarak karşımıza eğimli çatılardaki kar yükleri olarak karşımıza çıkabilir. Düzgün yayılı yükler ise en sık karşılaştığımız yapı ölü yükleri, hareketli yükler, kaplama yükleri, makine yükleri gibi bir çok şekilde karşımıza çıkabilir. Bu yükleri SAP2000 ortamında rahatça kurmuş olduğunuz sisteme tanımlayabilir ve analiz edebilirsiniz.

Basit kiriş hesaplamalarıyla alakalı olarak görüşlerinizi, deneyimlerinizi ya da varsa sorularınızı aşağıdaki yorum yazma kısmından bize iletebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. MURAT KOÇAK dedi ki:

  MERHABA, İNŞ.MÜH.MURAT KOÇAK, ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJI YAPAN BİR FİRMAYIZ, ÇELİK KİRİŞLERİN BETONARME DUVARLARA MONTAJINDA KULLANMAK ZORUNDA OLDUĞUMUZ, MEKANİK VEYA KİMYASSAL ANKRAJLI MESNETLERİN TASARIM VE HESAP YÖNTEMLERİ İLE İLGİLİ BİR KAYNAK ÖNEREBİLİRMİSİNİZ. SAYGILARIMLA 532-262 13 28

  • admin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   Çelik kirişlerin betonarme duvara mekanik veya kimyasal ankrajlar yardımıyla montajınında standart ankraj hesabının yanı sıra mekanik-kimsayal uygulayan firmanın malzemelerinin yüzey sürtünmesi bilgilerini edinmeniz gerekmektedir. Böylece ankrajın sıyrılma tahkikini yapabilirsiniz ancak yönetmeliklerce kullandığımız ve çelik yapılar kitaplarından da elde edebileceğiniz yüzey sürtünmeleri ile yaptığınız hesap sizi daha güvenli tarafta tutacaktır. Çelik yapılar ile ilgili en anlaşılır kaynaklardan biri olan Hilmi Deren – Çelik Yapılar kitabını öneririm.

   İyi çalışmalar.

 2. şefik avcı dedi ki:

  Mesnep reaksiyonu nasil bulunur

 3. çelikbey dedi ki:

  Merhaba. Prefabrik bir yapıda betonarme aşık kirişleri gibi basit mesnetli bir kirişte sehim hesabı yapılırken hangi yük kombinasyonu kullanılmalı?

  • nhn dedi ki:

   Merhaba
   Kullanacağınız yönetmeliğe göre değişir. Yeni çelik yönetmeliğinde ydkt ve gkt olarak hangi hesap yöntemini seçiyorsanız ona ait kombinasyonlar işinizi görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.