Excel hücre kilitleme nasıl yapılır, hücreleri dondurma

Excel kullanırken zaman zaman tablolarımız, listelerimiz, dökümanlarımız uzun uzadıya gider. Bu verilerin başlıklarını görmek için her seferinde sayfa başına çıkmaktansa excel hücre kilitleme özelliğine ihtiyaç duyarız.

Herhangi bir sayfa içerisinde excel hücre kilitleme özelliği istediğiniz bir hücrenin solunda kalan ve üzerinde kalan satır ile sütunların tamamını veya yalnızca ilk satır ya da yalnızca ilk sütun kilitleme olarak kullanılabilir.

Excel’de bu işlemi yapan komut Bölmeleri Dondur komutudur ve bu excel hücre kilitleme işlemini nasıl yapacağınızı Excel’de satır ve sütun sabitleme, dondurma başlıklı yazımızda video anlatım olarak bulabilirsiniz. Kolayca yapabileceğiniz bu işlem sizi bir çok karışıklıktan kurtaracaktır. İsterseniz binlerce satır veya sütun ilerilere gidin. Sizin istediğiniz satır ve sütunlar kilitlenmiş olacak ve siz nereye giderseniz onlar da oraya gelecek.

excel hücre kilitleme

Excel hücre kilitleme nasıl yapılır, ne işe yarar, nereden yapılır?

Sorularınızın yanıtını yukarıda ikinci paragrafta yayımladığımız ve bizzat kendi anlatımımız olan video eğitim sayfasından izleyerek öğrenebilirsiniz. Videoyu izledikten sonra muhtemelen soracak bir sorunuz olmayacaktır. Ancak, aklınıza takılan her hangi bir durum olursa excel ile ilgili olsun veya olmasın bize sormakta özgürsünüz. Tabi sorularınızın teknik konular dahilinde olursa seviniriz.

Bütün bunların dışında excel konusunda daha fazla bilgim olsun istiyorsanız Excel – Yazdırma alanı ve düzgün çıktı alma başlıklı yazımızı inceleyebilir ya da kategoriler kısmında bulunan Excel seçeneğine tıklayabilirsiniz. Diğer bütün video anlatımlar için ise Video Anlatım kategori seçeneğini tıklamanız yeterli.

Excel’de hücreleri dondurmak konusunda anlamadığınız noktalar var ise aşağıdaki iletişim kısmından bize sorabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.